(2016-04-29 Nr. 623) ŠIANDIEN 2018 Rugsėjo 20 D. Ketvirtadienis ARCHYVAS

Kontaktai
Naudingos nuorodos

Pasaulis pagal mus
2-ejų metų kelionė su kamera ant pečių

Kaip toli galėtumėte nueiti nešini 18 kg įrenginį, kuris įamžintų garsiausias Tailando vietas? Vienas tailandietis per 2-ejus metus nuėjo 500 km ir užfiksavo tas vietas, kurių „Google Street View“ automobilis negali pasiekti.

 Įamžino 150 lankytinų vietų

18 kg sveriančią kamerą, įamžinančią aplink esančius vaizdus 360 laipsnių kampu, vaikinas turėjo nešti visą laiką. Šio keliauninko dėka, „Google“ gali parodyti dar daugiau įsimintinų vietų kiekvienam pasaulio gyventojui, kuris net nėra buvęs prie garsiųjų Tailando objektų, bet labai nori juos pamatyti. Tiesa, „Google“ žemėlapis tokiu būdu pasipildė dar 150 lankytinų vietų.

„Nors keliavo per arbatos plantacijas ir nesibaigiančius braškių laukus, vaikinas sudėvėjo tik keturias poras batų“, – šypsosi „Google“ atstovas.

Nukeliauta daugiau nei 500 000 km

Bebaimis tyrinėtojas užfiksavo tas vietoves, kurias aplankyti galima tik pėsčiomis, t. y. tas, kurių užfiksuoti negalima keliaujant „Google Street View“ transportu.

Skaičiuojama, kad iš viso įvairiomis transporto priemonėmis per „Google“ keliones jau įamžinta daugybė vaizdų ir nukeliauta mažiausiai 500 000 km.

  
   
   
    

 

 

 

 


Centrinis parkas Niujorke – dar didesnis?

Miesto viduryje įsispraudęs Niujorko centrinis parkas ir taip įspūdingas. Tačiau, pasirodo, to negana. Dizaineriai Yitan Sun ir Jianshi Vu nori miesto centrinį parką patobulinti taip, kad dar daugiau žmonių galėtų jame leisti laisvalaikį.

 Plėstis nėra kur

Kadangi plėstis nėra kur, dizaineriai siūlo sukurti 1000 pėdų aukščio ir 100 pėdų gylio struktūrą, kurios bendras plotas siektų 7 kvadratines mylias ir būtų 80 kartų didesnė nei garsusis „Empire State Building“.

„Norime pakeisti tradicinius santykius tarp kraštovaizdžio ir architektūros taip, kad kiekviena išnaudota erdvė turėtų tiesioginį ryšį su gamta“, – teigia idėjos, kuri buvo įvertinta pirmąja vieta, autorius.

Nauji horizontai

Idėjos autoriai nori sukurti naujo horizonto iliuziją, tai jiems tikriausiai pavyktų padaryti apsupus parką specialiu stiklu.

„Pasitelkiant šviesą atspindintį stiklą ir juo parką apsupus iš visų pusių, parko kraštovaizdis gali pasiekti ne tik fizines ribas, bet ir sukurti begalybės iliuziją. Niujorko širdyje gims nauji horizontai“, – teigia dizaineris.


Per 300 metų bibliotekoje sukaupta 200 tūkst. knygų

Trumpam pamirškite Gineso saugyklą Dubline ar Fenikso parką, kuris taip pat sutraukia nemažai į Airiją užsukusių turistų... Ne ką mažesniu traukos centru, pasirodo, tapo didingas ilgasis senosios bibliotekos kambarys, esantis Trejybės koledže (angl. Trinity College Dublin).

 Įsikūrusi žymiajame koledže

Trejybės koledžas laikomas vienu geriausiu visoje Airijoje. Nors koledžas labiau žinomas dėl keltų evangelijos knygos, verta pamatyti ilgąjį senosios bibliotekos kambarį (angl. The Long Room), pagal kurį buvo sukurtas filme „Žvaigždžių karai“ esantis Jedi archyvas.

Geriausias lankymo metas – gegužė, kuomet visi studentai po egzaminų sesijos sugrįžta ir koledžo gyvenimas atgyja.

Šimtmečių lobynai

Biblioteka išties įspūdinga. Ji pastatyta tarp 1712 m. ir 1732 m., yra beveik 65 metrų (213 pėdų) ilgio ir joje saugoma daugiau nei 200 tūkst. knygų. Kodėl tiek daug? Nes 1801 m. bibliotekai buvo suteikta teisė turėti nemokamą kiekvienos Didžiojoje Britanijoje ir Airijoje išleistos knygos kopiją.

Tai yra didžiausia biblioteka šalyje, joje taip pat saugoma keltų evangelijos knyga, vienuolių parašyta daugiau kaip prieš 1200 metų. Būtent šis rankraštis yra labiausiai žinomas ir vertinamas. Bibliotekoje taip pat laikomas vienas iš nedaugelio išlikusių 1916 m. paskelbtos Airijos Respublikos deklaracijos egzempliorių.

  

 


Senyvas ispanas pats stato katedrą

88-erių metų Justo Gallego Martinez tiesiog gyvena statybvietėje. Jis pats savomis rankomis stato katedrą. Be jokių brėžinių, planų, architektų, inžinierių, investicijų ar paramos iš Bažnyčios – ir tai jis daro beveik penkiasdešimt metų. Katedros statymo darbai sukasi su vėjeliu – didelė ir graži šventovė po truputį kyla, o senolis dėl to yra labai laimingas.

Jose Javier Martin Espartosa nuotr.

Remiasi viduramžių brėžiniais

Ispano katedra yra mažame miestelyje Mejorada del Campo. Nors pastatas dar tikrai negreitai bus baigtas, jau dabar yra pakankamai didelis – 40 metrų aukščio, turi kupolus, bokštus, vienuolyną, įrengtą kiemą.

J. Martinez niekada nestudijavo architektūros ar inžinerijos, statydamas jis tiesiog remiasi viduramžių religinių pastatų brėžiniais. Pastatyti savo katedrą jis nusprendė tada, kai dėl ligos turėjo palikti vienuolyną, tačiau vis dar nori paskirti savo gyvenimą Dievui.

Išpardavė savo turtą

Kai nusprendė statyti katedrą, jis pardavė arba išnuomojo savo turtą. Taip surinko nemažai pinigų ir pradėjo statybas jam dar likusiame žemės sklype. Kolonų pamatams jis naudoja tuščias benzino talpyklas, pastatą stiprina laidais, dėžėmis, turimais metalo gabalais.

Jau keletą dešimtmečių jis gyvena katedros viduje, keliasi 3.30 val. ir dirba visą dieną. Tiesa, pagrindiniai vartai visą dieną būna atidaryti, kad lankytojai galėtų bet kada užsukti. Senolis už apsilankymą nerenka pinigų, tačiau svečiai gali savanoriškai įmesti kelis pinigėlius į aukų dėžutę.

  

 

 Kas sugalvojo persukti laiką?

Kasmet du kartus persukame savo laikrodžius: vieną kartą – valanda į priekį, kitą – valanda atgal. Tai daryti reikės ir šį savaitgalį – paskutinį kovo sekmadienį. Lietuvoje šis periodas vadinamas vasaros laiku, tačiau kur kas aiškesnis yra originalus angliškas pavadinimas „Daylight saving time“.

condesign nuotr.
Taupymas ar sveikata?

Dvejopą laiko sistemą naudoja 100 valstybių, tačiau daugelyje jų tai vertinama gana prieštaringai – diskusijose vis svyruoja elektros taupymo ir žalos sveikatai svarstyklės.

Stokholmo Karolinskos institute buvo atlikti tyrimai ir nustatyta, kad laiko kaitaliojimas ypač veikia širdies ligomis sergančius žmones. Net nurodoma, kad pirmąją savaitę, įvedus vasaros laiką, miokardo infarkto atvejų padaugėja 5 proc.

Kas sugalvojo?

Laiko persukimą 1895 m.  pasiūlė George Vernon Hudson iš Naujosios Zelandijos. Jis dirbdavo pamainomis, o laisvu laiku rinkdavo vabzdžius, todėl jam buvo labai svarbu išnaudoti visą šviesų paros laiką.

Šiek tiek vėliau (1905 m.) anglas William Willett pasiūlė savo vasaros laiko versiją. Remiamas politikų, jis bandė įgyvendinti tą idėją Anglijoje, tačiau nesėkmingai.

Vokiečiai pirmieji

Pirmieji vasaros laiką įsivedė vokiečiai ir jų sąjungininkai 1916 m. balandžio 30 d. Pagrindine to priežastimi buvo taupymas. Karo metu, kai visų resursų trūko, švaistyti šviesų paros metą, kuriuo galima gaminti ginklus, pasirodė neprotinga.

Jų pavyzdžiu pasekė ir visa Europa, o 1918 m. vasaros laiką įsivedė ir JAV. Lietuvoje pirmąkart vasaros laikas buvo taikytas 1981–1989 m., panaikintas 2000 m., o nuo 2003 m. sausio 1 d. įvestas antrosios laiko juostos laikas, taikant vasaros laiką.


Nauja portugalo kolekcija – durų fotografijos

Ko tik negalima kolekcionuoti... Vieni vis dar renka pašto ženklus, kiti – vyno butelių kamščius, treti – įvairių pasaulio šalių atvirukus ir pan. Tačiau tikriausiai dar niekas nebandė kolekcionuoti durų fotografijų. Juk, atrodo – visos jos vienodos.


 Ko dar tikėtis?

Visai neseniai portugalas Andre Vicente Goncalves buvo pristatytas pasauliui kaip langus fotografuojantis menininkas, keliavęs po pasaulį, įamžinęs ir sukūręs neįtikėtinus koliažus.

Šįkart jis pristato durų fotografijų kolekciją. Pasirodo, kokių tik grožybių kartais nepastebime. Portugalas fotografavo duris savo gimtojoje šalyje, Ispanijoje, Rumunijoje, Anglijoje, Italijoje ir kt.

Jomis galima ir žavėtis

Pasaulio durys – taip vadinasi naujasis jo projektas, pristatantis ne tik formos, ornamentų, dydžių, bet ir spalvų žaismus, pastebėtus keliaujant ir varstant įvairias duris.

„Mes dažnai pastebime tik tai, ką durys mums duoda, kaip mums tarnauja. Tačiau šis projektas mums primena, kad durys ne tik tam skirtos. Jomis galima ir žavėtis“, – sakė A. Vicente Goncalves.

 


3 500 inkilų per 7-erius metus

Kiek inkilų per savo gyvenimą esame pagaminę? Tikriausiai nudžiugtumėte pasakę, kad pavasariui atėjus iškėlėte bent kelis gyvenamuosius namelius parskrendantiems paukščiams... Menininkas Thomas Dambo per pastaruosius metus pagamino daugiau nei 3 500 inkilų įvairiose pasaulio vietose.

Nori išsaugoti mieste paukščius

„Paukščiai yra vieni iš nedaugelio gyvūnų, vis dar gyvenančių miesto teritorijoje. Visame pasaulyje miestiečiai pasiklausyti jų čiulbėjimo keliauja į parkus, tačiau ir pačiame mieste galime jų pritraukti ir padaryti viską, kad jie čia ir toliau gyventų“, – teigia menininkas.

T. Dambo teigia, kad žmonės labai dažnai klausia, ar tuose inkiluose apsigyvena paukščiai. Jo nuomone, inkiluose apsigyvena tie paukščiai, kurie netoliese mato jų ir daugiau, ir priešingai – visai jų nebus, net jei pats gražiausias inkilas bus pakabintas šalia kelio.

Laimingi paukščiai?

Inkilų T. Dambo prikabinėjo įvairiose pasaulio vietose. Vieni jau puikuojasi Kopenhagoje, kur inkilus pagamino iš atliekamos medienos ir nudažė įvairiomis spalvomis pagal Europos šalių vėliavas.

Laimingo miesto paukščiai – taip vadinasi šio menininko dar vienas projektas – ant vieno medžio jis sukabino 300 inkilų. Kai kuriuos inkilus jis pagamino iš sulūžusių riedlenčių, dar kiti inkilai – paukščių formos, o vieną didžiulį inkilą pasigamino ir sau.

  

Kaip minant išskalbti rūbus?

Dviratis ir skalbimo mašina viename – taiklus įrenginio, skirto ir pasportuoti, ir išskalbti rūbus, apibūdinimas. Įdomiausia tai, kad vienu metu, pasirodo, tikrai įmanoma nušauti du zuikius.

 Du viename

Tikriausiai jau ne vienas, vos pradėjus šviesėti dienoms ir kaskart vis dažniau išlendant saulei, pagalvojo apie garaže, rūsyje ar balkone tūnantį savo dviratį. Juk ir kūno formas padailinti ne pro šalį atėjus pavasariui.

Dažnai sunku rasti laiko namų ruošos darbams, o juos suderinti ir su laisvalaikiu ar sportu tampa dar sudėtingiau.

Minant sukamas būgnas

Kad nereikėtų ilgam išsiskirti su dviračiu ir negalvoti apie per žiemą priaugusius kelis kilogramus, vieno Kinijos universiteto studentai sumąstė sukurti dviračio ir skalbimo mašinos hibridą.

Minant pedalus, sukamas būgnas, generuojama elektros energija į monitorių, o sukurtas elektros energijos perteklius saugomas kitam naudojimui pritaisytoje baterijoje.

Kūrėjai juokauja, kad prietaisas gali būti puikia išeitimi norintiems ir skalbimo mašinos, ir treniruoklio, bet neturintiems daug vietos savo bute. Pasak jų, jis taip pat galėtų ir šiek tiek sumažinti elektros sąskaitas.

 


Kačių saloje pritrūko maisto

Aoshimoje, labiau žinomoje kaip Kačių sala, gyvena vos 20 žmonių, tačiau kačių trūkumu ten tikrai nesiskundžiama. Skaičiuojama, kad vienam žmogui atitenka 6 katės. Tiesa, ten galioja viena svarbi taisyklė – saloje negali būti nei vieno šuns.

Kačių rojus

Sala išgarsėjo, kai Twitter socialiniame tinkle Kolmetoista išpublikavo Aoshimoje darytas kačių nuotraukas. Pietų Japonijoje randama sala yra labai nedidelė – vos 1,6 km ilgio.

1945 m. ten gyveno apie 900 žmonių, tačiau dabar likę tik pensininkai, kurie visai neieško darbo ir kitos gyvenimo vietos. Užtat katės šeimininkauja apleistuose pastatuose ir uoste. Sala sulaukia daug turistų, nors be gausios kačių populiacijos jokių atrakcijų ten nėra.

Trūko maisto

O vietiniai gyventojai turėtų bijoti ne turistų – neseniai jie pajuto tai, ką reiškia alkanos katės, mat dėl blogų oro sąlygų, buvo sulaikyta ir neatplukdyta jiems skirta maisto siunta. Kad išvengtų kačių „sukilimo“ gyventojai ieškojo pagalbos internete.

Galiausiai į salą buvo prisiųsta tiek maisto, kad žmonės nebeturėjo kur jo dėti ir per tuos pačius socialinius tinklus ragino liautis teikti humanitarinę pagalbą. Jie teigė maisto turintys iki balandžio ir joks kačių „sukilimas“ jiems nebegresia. Visagalis internetas!

  
   

Skaitydami vaikai ramina šunis

Misūrio valstijoje (JAV) viena organizacija sugalvojo idėją, dėl kurios patenkinti ir vaikai, ir jų tėvai, ir nerimastingi gyvūnai.

hsmo.org nuotr.
Pasirodo, skaitymas puikų terapinį poveikį turi ne tik žmonėms. Tokiu būdu JAV raminami ir šunys, patekę į prieglaudas.

Vaikams organizuojami mokymai

Organizatoriai nusprendė suburti 6–15 metų vaikus, kad jie galėtų paskaityti išsigandusiems, bailiems šunims, kad jie priprastų prie ramaus žmogaus balso, užmegztų ryšį ir pasiruoštų gyventi naujuose namuose.

Tiesa, nėra viskas taip paprasta. Vaikams yra vykdomi 10 val. mokymai, skirti ne tik išmokti skaityti pasirinktą tekstą, bet ir reaguoti į augintinį. Po šios mokomosios programos, vaikai atsisėda priešais benamį gyvūną ir jam skaito.

Rezultatas – ramesni augintiniai

Taip vaikai ne tik palaiko šunims kompaniją, bet ir padeda adaptuotis. Nustatyta, kad būtent skaitymas padeda jiems komfortabiliau jaustis naujoje vietoje ir sumažinti patiriamą nerimą. Žinoma, ir patys vaikai taip lavina savo skaitymo įgūdžius.

Organizatoriai sako nesitikėję tokio teigiamo poveikio. Pasak jų, šunys tapo pastebimai ramesni ir dėmesingesni.atgal   1   ( 2 )   3   4   5   6   7   8   9   10   11-20   21-30   31-40   41-44   toliau
Festivaliai ir didžiosios šventės
Ieškoti