(2016-04-29 Nr. 623) ŠIANDIEN 2018 Rugsėjo 20 D. Ketvirtadienis ARCHYVAS

Kontaktai
Naudingos nuorodos

Pasaulis pagal mus
Nemigos naktis Vilniuje

Modesta JURGAITYTĖ

Pirma valanda nakties Vilniuje – ties Vilniaus paveikslų galerija Pilies gatvėje vyksta smagūs užvedantys šokiai. Trečia valanda – šokiai tokie pat energingi. Šešta valanda – su tokiu pat smagumu ir entuziazmu šokiais pasitinkamas rytas. Birželio 23-iosios naktį Vilnius nemigo - šurmuliavo visą naktį. Iki pat šeštos ryto įvairiose Vilniaus vietose vyko minias žmonių nakties kultūrai sutraukęs renginys "Tebūnie naktis!"

Iš tolo gerai matoma šviečiančių originalių, rankų darbo, ypatingai nakčiai sukurtų žibintų instaliacija kvietė senamiesčio praeivius užsukti į jaukiai apšviestą Latako gatvę, kuri vienai nakčiai tapo žibintų gatve. Čia praeiviai galėjo stebėti lietuvių sukurtus animacijos darbus.

 

Sugalvoję svajonę, į dangų žmonės leido dangaus šviestuvus. Dauguma svajonių dangų pasiekė.

Tebūnie naktis!

"Tebūnie naktis!" yra antrasis "Vilniaus – Europos kultūros sostinės 2009" renginys. Juo bandoma įdiegti naują kultūringos nakties tradiciją, nes Lietuvoje naktines šventes dažniausiai lydi ne itin kultūringa atmosfera. Trisdešimtyje Vilniaus vietų nuo 18 iki 6 val. ryto įvyko apie 40 renginių.

Šis renginys įgyvendino programos "Kultūra gyvai" siekį – visą naktį Vilniuje kunkuliavo, virė kultūrinis gyvenimas. Renginio "Tebūnie naktis!" organizatoriai šia švente norėjo visus pažadinti iš kultūrinio miego – įvesti gražią vasaros nakties šventimo tradiciją su kinu, šokiais, teatru, parodomis.

Renginio akimirkos

Dešimtą valandą vakaro, išlipus iš vakarinio į sostinę vykstančio traukinio, Vilnius pasitiko puikiu oru ir miniomis žmonių. Rotušės aikštėje, nors ir temo, dar buvo matyti pynėjų, audžiančių milžinišką juostą – Rotušės aikštę juosiančią tvorą.

Katedros aikštėje, prasibrovus pro šurmuliuojančią minią, buvo galima prisijungti prie salsą, flamenko ar pramoginius šokius po žvaigždėmis šokančių žmonių. Norinčiuosius pajudėti aikštelėje po atviru dangumi mokė profesionalūs mokytojai. Tad vilniečiai ir miesto svečiai, į krūvas susidėję daiktus bei rūbus, sukosi muzikos ritmu.

Vienas laukiamiausių renginių – mistinė naktinė kelionė po sostinę "Vaiduoklių Vilnius" - nustebino šioje kelionėje norinčiųjų dalyvauti gausa. Prie Mindaugo paminklo susirinko tiek žmonių, kad tikėtis patekti į šią naktinę ekskursiją trauksiančių laimingųjų sąrašus buvo tikrai nerealu.

Čia pat – prie Mindaugo tilto – būriavosi nė kiek ne mažesnė minia, kurią prikaustė ant Neries krantinės išdėlioti ugnies simboliai ir ženklai bei abiejuose krantuose skambanti gyva muzikinė kompozicija. Nakties, ugnies ir garso derinys kūrė mistinę atmosferą ir atrodė išties įspūdingai.

Norintieji į dangų nuskraidinti savo svajones skubėjo prie Baltojo tilto, kur buvo dalijami balti skraidantys šviestuvai – tereikėjo sugalvoti ar užrašyti svajonę ir ją paleisti į dangų. Didieji dangaus šviestuvai dega 20 minučių ir pakyla į 200 metrų aukštį. Renginio organizatoriai tikėjosi, kad visi šviestuvai į dangų pakils vienu metu, tačiau žmonės nekantravo – juk kalbama apie svajonių išsipildymą. Visiškai saugu nebuvo – kai kurie šviestuvai nekilo, skraidė virš žmonių galvų, kai kurie užsiliepsnojo. Tačiau dauguma raudonų žiburėlių kilo ir žmonių svajonės pasiekė dangų.

Nakčiai duris atvėrė ir Vilniaus Bernardinų bažnyčia. Čia buvo galima pasiklausyti krikščioniškos muzikos, žiūrėti krikščionišką kiną. Vyko ekskursijos po legendomis ir istorija apipintus vienuolyno požemius, architektūrinį Šv. Pranciškaus ir Šv. Bernardino vienuolyno ansamblį. Nors Bernardinų bažnyčia naktį sulaukė daugybės lankytojų, čia buvo tylu ir ramu. Lyg susikaupimo, ramybės ir tikėjimo oazė šurmulingame mieste. Naktis Bernardinų bažnyčioje baigėsi aušros laukimu tylioje maldoje – adoracija.

Kiną vilniečiai ar miesto svečiai galėjo žiūrėti Žibintų gatvėje - žibintais išpuoštoje Latako gatvėje - arba pievelėje Sereikiškių parke. Čia vyko kulinarinė laboratorija – naktinis duonos kepimas, ledų, giros gamyba, šakočio kepimas, seni parko medžiai pirmą kartą pasidabino gyvais paveikslais - įspūdingomis vaizdo projekcijomis. Dar daug įdomių renginių vyko miesto centre – žmonės galėjo lankyti galerijas, klausytis poezijos, degustuoti vyną, žiūrėti spektaklius.

Šiame renginyje buvo galima sutikti ir šiauliečių – žmonių minioje šmėžavo iš matymo pažįstami kraštiečių veidai. Dvi šiauliečių grupės – "Brainers" ir "Colours of Bubbles" – koncertavo indie roko muzikos festivalyje "Planas A". Muzikantai pasakojo esą labai patenkinti koncertu, nes į klubą susirinkę žmonės šėlo kartu su grojančiaisiais.

Artėjant rytui, žmonių minios Vilniuje mažėjo ir rytinę arbatą Sereikiškių parke gėrė tik patys ištvermingiausi. O po jos laukė kelionė namo – rytiniu traukiniu į Šiaulius.

  

Renginio "Tebūnie naktis!" indie roko muzikos festivalyje "Planas A" koncertavo ir dvi šiauliečių grupės – "Brainers" ir "Colours of Bubbles". Nuotraukoje – grupės "Colours of Bubbles" pasirodymas.

Šarūno GIRDĖNO nuotr.

 

Naktį savo duris atvėrė ir daug lankytojų sulaukusi Bernardinų bažnyčia. Ši vieta tapo ramybės, susikaupimo triukšmingame mieste sala. Bernardinų bažnyčioje skambėjo krikščioniška muzika, buvo žiūrimas kinas, vyko ekskursijos po bažnyčios požemius.

Autorės nuotr. 

 


Nuo ketvirtadienio iki ketvirtadienio

Lietuvoje

2007-06-21, ketvirtadienis

Vilniuje šildymas brangs 15 proc. Valstybinė kainų ir energetikos komisija posėdyje pritarė bendrovei "Vilniaus energija" nuo 2007 m. liepos 1 d. nustatytai 14,76 ct už kWh vienanarei centralizuotai tiekiamos šilumos kainai (gyventojams - 14,567 ct už kWh). Centralizuotai tiekiamos šilumos vienanarė kaina Vilniuje didėja 15 proc. Pagrindinė šilumos kainos didėjimo priežastis - išaugusios kuro kainos. UAB "Vilniaus energija" 70 proc. visų gamtinių dujų brangiau perka iš UAB "Dujotekana". Išlaidos kurui sudaro 56 proc. visų šilumos tiekimo sąnaudų. Centralizuotai šilumą tiekiančios įmonės privalo vieną kartą per metus perskaičiuoti šilumos ir karšto vandens kainas, įvertinant veiksnius, nepriklausančius nuo įmonės veiklos – realizuoto šilumos kiekio bei kuro kainų.

2007-06-22, penktadienis

Prezidentas ir premjeras dalyvavo Europos Vadovų Tarybos diskusijoje. LR prezidentas V. Adamkus ir ministras pirmininkas G. Kirkilas dalyvavo Europos Vadovų Tarybos susitikime, kuriame pradėtos derybos dėl ES konstitucinės sutarties. Derybų metu nepavyko pasiekti esminio persilaužimo, siekiant kompromiso. ES narės išdėstė savo siūlomus prioritetus dėl siūlomų ES konstitucinės sutarties klausimų. Tačiau dėl vieno sudėtingiausių punktų, - balsų skaičiavimo Taryboje, kurį kėlė Lenkija - nepavyko pasiekti vieningos nuomonės. Pasisakydamas diskusijoje, prezidentas V. Adamkus pabrėžė, kad turi būti rastas visoms ES šalims priimtinas variantas, ir pasiūlė Konstituciją sustiprinti nuostata apie vieningą ES energetinę politiką.

2007-06-23, šeštadienis

Joninės švenčiamos ir Vokietijoje. Lietuvos ambasada Vokietijoje kartu su Latvijos ir Estijos ambasadomis birželio 22 dieną Berlyno Europos akademijos sode surengė tradicine tapusią Joninių šventę. Šiais metais susirinkusius svečius lietuviškais patiekalais ir gėrimais vaišino du lietuviški restoranai. Visi renginio svečiai taip pat galėjo dalyvauti tradicinėje loterijoje. Berlyne kasmet organizuojamoje šventėje paprastai dalyvauja per tūkstantįsvečių - politikų, kultūros, žiniasklaidos, verslo atstovų ir išeivių. Renginį globoja Berlyno meras bei savivaldybė.

2007-06-24, sekmadienis

Tiesioginės užsienio investicijos nemažėja. Tiesiogine užsienio investicija yra laikoma tokia investicija, kurios pagrindu susiformuoja ilgalaikiai ekonominiai finansiniai santykiai ir interesai tarp tiesioginio užsienio investuotojo ir tiesioginio investavimo įmonės. Paskutiniuosius trejus metus tiesioginės užsienio investicijos šalies regionuose nuolatdidėjo. Išankstiniais duomenimis, 2007 m. sausio 1 d. buvo investuota 16134,5 mln. Lt, t. y. 8007,5 mln. (98,5%) daugiau negu 2004 m. sausio 1 d. Palyginti su kitomis apskritimis, daugiausia tiesioginių užsienio investicijų Respublikoje tenka Vilniaus apskričiai - net 56,1%.

2007-06-25, pirmadienis

Siūloma į JT Generalinį Komitetą įtraukti Rytų Europos atstovą. Lietuva, Latvija ir Makedonija Jungtinių Tautų Generalinei Asamblėjai pateikė svarstyti rezoliucijos projektą, kuriame numatoma išplėsti Asamblėjos Generalinį Komitetą, įtraukiant į jį Rytų Europos atstovą. Projekto autoriai pabrėžia, jog Generalinį Komitetą būtina formuoti taip, kad jame būtų užtikrintas subalansuoto geografinio pasiskirstymo pobūdis. Generalinis Komitetas teikia Generalinei Asamblėjai rekomendacijas dėl darbotvarkės, klausimų paskirstymo komitetams ir Asamblėjos darbo organizavimo.

2007-06-26, antradienis

Diskusijos dėl progresyvinių mokesčių. Buvęs Socialdemokratų partijos pirmininkas A. Brazauskas skeptiškai vertina šios partijos pasiūlymą įvesti progresinius mokesčius. Vis dėlto ministras pirmininkas G. Kirkilas tvirtai laikosi savo pasiūlymo įvesti šalyje šio tipo mokesčius jau nuo kitų metų. Premjeras įsitikinęs jų būtinybe ir mano, kad kritikuojantys šį pasiūlymą yra visiškai neteisūs, kadangi tokie mokesčiai padidins pajamas mažiausiai uždirbantiems šalies gyventojams. Šiuo metu progresyviniai mokesčiai yra daugumoje ES valstybių ir net JAV.

2007-06-27, trečiadienis

Naujasis "Mažeikių naftos" vadovas. Nuo liepos AB "Mažeikių nafta" generalinio direktoriaus poste bus M. Mroczkowskis. Trečiadienį jį Lietuvos premjerui G. Kirkilui pristatė "PKN Orlen" ir "Mažeikių naftos" valdybos pirmininkas P. Kownackis. G. Kirkilas po susitikimo sakė iš "PKN Orlen" atstovų išgirdęs, kad antrąjį šių metų ketvirtį bendrovė tikisi dirbti nenuostolingai. Tai patvirtino ir "PKN Orlen" atstovai. Jų teigimu, šiuo metu bendrovė dirba 70 proc. pajėgumu, tačiau neatskleidė, kada galutinai bus atstatyta naftos perdirbimo kolona ir įmonė dirbs pilnu pajėgumu. "PKN Orlen" investicijos į "Mažeikių naftos" gamybos įrenginių atstatymą ir jų darbo efektyvumo didinimą per artimiausius dvejus metus sieks apie 200 mln. JAV dolerių, o iki 2012 m. – dar 100 mln.

2007-06-28, ketvirtadienis

Naujos elektrinės statybos akcentai. Atominės elektrinės įstatymo projekto antikorupcinį vertinimą atlikusi Specialiųjų tyrimų tarnyba daugiausia grėsmių įžvelgia numatant naujos elektrinės projektą įgyvendinančios bendrovės steigimą ir valdymą. Atkreipiamas dėmesys, kad įstatyme paliekama galimybė IAE projektą įgyvendinsiančią bendrovę steigti ir kitiems juridiniams subjektams. Numatyta, kad nacionalinio investuotojo bendrovę sudarys valstybės valdomos įmonės bei privatus kapitalas. Valstybei priklausys daugiau nei pusė nacionalinio investuotojo akcijų. Lietuvoje nauja atominė elektrinė, prie kurios statybos jungiasi Latvija, Estija ir Lenkija, galėtų pradėti veikti apie 2015 m. ir pagal galimybių studijos rezultatus kainuos nuo 2,5 iki 3–4 mlrd. eurų.

 

Užsienyje

2007-06-21, ketvirtadienis

ES vadovų susitikimas reformų bei Konstitucijos klausimais. Briuselyje prasidėjo Europos Sąjungos vadovų susitikimas, kuriame turės būti nuspręsta, ar jau laikas atnaujinti ES reformas, kurios žlugo prieš dvejus metus referendumuose atmetus Europos Konstitucinę sutartį. Vokietija siūlo, jog naujasis dokumentas nesivadintų Konstitucija, o būtų dabar galiojančių sutarčių papildymas. Papildymai apibrėžtų ES kompetencijos ribas, įvardytų Sąjungos institucijas ir jų galias.

2007-06-22, penktadienis

T. Blairas taps kataliku. T. Blairas ketina išstoti iš anglikonų bažnyčios ir tapti kataliku. Ilgametis leiboristų vadovas nusprendė pasiprašyti priimamas į Katalikų Bažnyčią, rašo laikraštis "The Guardian". T. Blairas su šeima jau kelerius metus lanko katalikų pamaldas. Jo žmona Cherie ir keturi vaikai yra katalikai. Didžiosios Britanijos istorijoje dar niekada vyriausybei nevadovavo katalikas. Kad T. Blairas pereis į katalikybę, kalbama jau seniai. Spėta, kad dešimt metų vyriausybei vadovaujantis premjeras to nedarys per savo kadenciją, nes jis, kaip vyriausybės vadovas, skiria anglikonų vyskupus.

2007-06-23, šeštadienis

"Gazprom" ketina nutiesti dar vieną dujotiekį. Rusija ruošiasi pakartoti Šiaurės Europos dujotiekio projektą. Užsienio žiniasklaida praneša, kad planuojamas 900 km Pietų dujotiekis būtų tiesiamas Juodąja jūra į Bulgariją ir tada išsišakotų į dvi šakas - į Italiją ir į Austriją. Šiuo metu rengiama galimybių studija, o statybos gali prasidėti anksčiausiai kitąmet. Dujotiekio pajėgumai sudarytų trečdalį Vokietijos gamtinių dujų poreikio. "Gazprom" per pastaruosius dvylika mėnesių jau paskelbė apie tris naujus projektus. Koncernas siekia padidinti pardavimus ES ir sumažinti tiekimo riziką - nuogąstaujama, kad Baltarusija ir Ukraina gali nutraukti dujų tiekimą Europos Sąjungai, esant ginčams su "Gazprom".

2007-06-24, sekmadienis

J. Lužkovas vėl bus Maskvos meras. Turėtų būti pritarta J. Lužkovo vadovavimui Rusijos sostinei penktą kadenciją iš eilės. Artėjant prezidento rinkimams, pirmalaikiu mero kandidatūros patvirtinimu Maskvos miesto Dūma Kremliui išspręs svarbiausio šalies regiono stabilumo problemą, o J. Lužkovui suteiks garantiją tęsti darbus. Oficialioje Rusijos prezidento interneto svetainėje teigiama, kad J. Lužkovo kandidatūra pateikta vadovaujantis federaliniais įstatymais. Abejoti tuo, kad J. Lužkovo kandidatūrą palaikys valdžios partijai atstovaujantys 28 deputatai (Maskvos miesto Dūmoje iš viso 35 deputatai), nėra jokio pagrindo.

Izraelis perves Palestinai 350 mln. dolerių. Izraelio vyriausybė sekmadienį atšaldė Palestinos autonomijai skirtus mokesčius ir rinkliavas. Kaip pranešė ministras pirmininkas E. Olmertas, maždaug 350 milijonų JAV dolerių, kuriuos Izraelio fiskaliniai organai surinko nuo praėjusių metų kovo, dalimis bus pervesti į Palestinos nacionalinės administracijos ir naujosios vyriausybės sąskaitas. Pinigų perdavimas prasidės, kai bus sukurtas mechanizmas, garantuosiantis, kad lėšos nepaklius į judėjimo "Hamas" rankas. Kartu E. Olmertas ketina pareikalauti, kad M. Abaso administracija ir naujoji autonomijos vyriausybė imtųsi realių kovos su išpuoliais prieš Izraelį priemonių.

2007-06-25, pirmadienis

Rusija ir toliau prieštarauja JAV priešraketinei programai. Prieš prasidedant valstybių atstovų dialogui Maskvoje Rusija paragino NATO vengti bet kokių veiksmų, kurie keltų grėsmę Rusijos saugumui. Rusijos užsienio reikalų ministras teigė, kad tokie klausimai kaip priešraketinė gynybos sistema arba konvencinės ginkluotės Europoje kūrimas reikalauja labai atsargių ir apgalvotų veiksmų. Tuo tarpu Vašingtonas yra pareiškęs, kad raketinis skydas yra reikalingas apsaugai nuo galimų "priešiškų valstybių" raketinių antpuolių.

2007-06-26, antradienis

Turkijos narystės ES peripetijos. Europos Sąjunga kol kas nepradės derybų su Turkija ekonominės ir pinigų sąjungos skyriuje. Taip nuspręsta ES ambasadorių komiteto posėdyje, kuris svarstė tolesnių derybų eigą su Bendrijos kandidatėmis Turkija ir Kroatija. Europos Komisija siūlė atidaryti ir pinigų bei ekonominės sąjungos skyrių, tačiau tokį pasiūlymą blokavo Prancūzija, nuosekliai ir tvirtai pasisakanti prieš Turkijos tikrąją narystę ES. Todėl prancūzų diplomatai siekia pakeisti ir derybų mandatą, nes dabartiniame teigiama, jog derybų tikslas yra narystė. Tuo metu Kroatijai politinių kliūčių neiškyla, su ja pradėtos derybos šešiuose iš 35 skyrių.

Kinijoje iškils ekologinis viešbutis. Kinijoje bus pastatytas ekologinis viešbutis, kuriame galės apsigyventi keli šimtai žmonių. Svarbų vaidmenį naujo viešbučio projekto autoriai skyrė vandeniui. Pastate numatytos povandeninės sritys gyventojams, akvariumai ir vandens kriokliai. Išnaudodamas geoterminę energiją, viešbutis galės išgauti elektrą, taip pat apšildyti patalpas. Tai ne pirmasis ekologinio viešbučio projektas pasaulyje. Vokietijoje kempingas "Das Parkhotel" taip pat siūlo gyventojams ekologinius numerius.

2007-06-27, trečiadienis

Rusija kol kas stabdo T. Blairo karjerą Artimuosiuose Rytuose. T. Blairo paskyrimas specialiuoju Artimųjų Rytų įgaliotuoju atstovu antradienio vakarą netikėtai užstrigo po to, kai Tarptautinio susitikimo (Jungtinės Tautos, Europos Sąjunga, Jungtinės Valstijos ir Rusija), kuris turėjo patvirtinti T. Blairo paskyrimą, metu Rusija atsisakė patvirtinti šią kandidatūrą. Rusija jau ir anksčiau nesutarė su kitomis susitikimo narėmis dėl tam tikrų klausimų, pavyzdžiui, "Hamas", nors JAV ir ES buvo uždraudę santykius su šia grupuote. Vis dėlto atstovai nežino, kokių abejonių Rusijai kyla dėl T. Blairo, tačiau nepaisant Rusijos prieštaravimų T. Blairo kandidatūra turėtų būti patvirtinta.

Identifikuota garsiausios Egipto valdovės mumija. Mokslininkai identifikavo garsiausios Egipto valdovės Hačepsutos mumiją. Mokslininkas S. Hawasas antradienį patvirtino šiuos pranešimus ir akcentavo, jog Hačepsutos mumija yra vienas svarbiausių atradimų Egipto istorijoje. Mumija rasta prieš šimtmetį vienoje kapavietėje Karalių slėnyje Luksore. Egipto civilizacija iki šiol stebina pasaulio mokslininkus neįtikėtinais pasiekimais ir paslaptimis.

2007-06-28, ketvirtadienis

Darfūno regione gali būti dislokuotos JAV pajėgos. Jungtinių Valstijų senatorius J. N. Bidenas pareiškė, kad JAV nedelsdama turėtų dislokuoti pajėgas Sudano Darfūro regione. Senato Užsienio reikalų komiteto pirmininkas J. Bidenas akcentavo asmeniškai manąs, kad šalims reikėtų sumažinti savo suverenitetą, jei jose vyksta genocidas. Pasak jo, JAV prezidentas G. W. Bushas aiškiai pareiškęs, kad sankcijos bus kitas žingsnis, jei Jungtinės Tautos Darfūre nedislokuos didelio organizacijos taikdarių kontingento, kuris padėtų Afrikos Sąjungos pajėgoms atstatyti stabilumą neramiame Darfūro regione.

Zimbabvėje nurodyta įmonėms perpus sumažinti kainas. Zimbabvės valdžia nurodė šalies įmonėms perpus sumažinti būtiniausių prekių kainas. Zimbabvės pramonės ir tarptautinės prekybos ministras O. Mpofu sakė, kad toks kainų augimas yra "nesąžiningas". "Vyriausybė žino, jog toks kainų augimas yra politinė priemonė, kurios ėmėsi mūsų priešai, kad nuverstų valdančiąją partiją ir vyriausybę po to, kai žlugo jų ekonominės sankcijos", - akcentavo ministras.

Pagal ELTOS informaciją ir užsienio spaudą parengė Gediminas Dubonikas


Mėnuo, kai rusai myli latvius

Jurijus MURAVSKIS

Apie Rusijos informacines atakas ir tendencingas įvykių apžvalgas bei aiškinimus žino kiekvienas nežioplas Lietuvos, Latvijos ar Estijos gyventojas. Estai, girdi, negerbia "išvaduotojų", jų valstybę išvadavusių nuo nepriklausomybės, latvius Rusijos spauda pavertė esesininkų palikuonimis, kurie "negailestingai" uždaro rusiškas mokyklas. Lietuvoje rusų ne tiek jau ir daug, palyginti su Latvija ir Estija, tikrų ar išgalvotų problemų mažiau, bet, anot Rusijos žiniasklaidos, Lietuvos žmonės irgi ne šventieji – nacionalistai, NATO ir Europos Sąjungos pataikūnai. Bet šįkart - ne apie tai.

Lietuviai turi gerokai mažiau pajūrio nei latviai. Mums, šiauliečiams, iki Latvijos didžiausio kurorto Jūrmalos tikrai netoli. Jūrmala - ir rusų labai mėgstamas "Pribaltikos" kurortas.

 

Festivalis "Jūrmala" su latviais beveik neturi nieko bendro: rusų humoristai skaldo juokelius apie netikusią Europos Sąjungą ar šaiposi iš latvių kalbos.

Autoriaus nuotr.

Kultūrinis anklavas Jūrmala

Atėjo šilta vasara, traukianti pailsėti ištroškusius prie ežerų, upių ir, žinoma, jūros. Nuo gegužės mėnesio Kremliaus mikrofono ir plunksnos grandai prityla, tonas Baltijos šalių, ypač Latvijos atžvilgiu tampa švelnesnis, mažiau kišamasi į Latvijos vidaus reikalus, rečiau ORT, RTR, NTV ir "Ren TV" žiniose bepasisako autoritetingieji "Pribaltikos" žinovai, kalbantys "paprastų Latvijos žmonių vardu" (primena vieną legendinę M. Burokevičiaus kalbą "Jedinstvos" mitinge).

Ir iš kur tas gerumas? Kaip čia latviai taip staiga pagerėjo, kur dingo visos klijuotos etiketės? Naciai, nūdienos genocido vykdytojai virto draugais? Atsakymas paprastas: netoli Rygos, Jūrmaloje, "Dzintari" koncertų rūmuose prasideda festivaliai "Jūrmala 2007" ir "Jauna vilnis 2007". Tačiau su latviais šie pavadinimai beveik nieko bendro neturi: pirmasis – tai rusų humoristų festivalis su S. Drobotenka, J. Vorobej, V. Danilec, J. Šifrinu ir kitais, antrasis – jaunųjų atlikėjų muzikinis festivalis. Tarptautinis. Jame kažkada dalyvavo ir viena žinoma Lietuvos dainininkė. Festivalio globėja dažnai būna garsi, deja, jau rusų atlikėja Laima Vaikulė, nežinia kada bedainavusi gimtąja kalba.

Apie humorą ir "jumorą"

Pokalbių laidose ir humoro festivaliuose kai kurie rusų humoro artistai (S. Drobotenko, N. Vetrovas) mėgsta pasakyti viltingų žodžių, kad humoras – tai žmogiška kalba be sienų, tai reiškinys, vienijantis tautas. Galbūt. Bet tas "jumoras", kuris sklinda nuo "Dzintari" scenos – nutolęs nuo garbingų atlikėjų pasisakymų. Savi juokina savus. Pilnai rusakalbių Latvijos gyventojų salei skaldomi juokeliai apie tai, kokia bloga Europos Sąjunga, pasišaipoma iš latvių kalbos (viena tokia linksmų plaučių rusakalbių grupė perdainavo "Prata vetra" – "Brainstorm" dainą. Citata: "Mes šias dvi eilutes mokėmės savaitę."). Ilgai ragavę rusiško humoro patikime, kad uošvės yra raganos, kurioms mirus grojant iš džiaugsmo galima suplėšyti tris akordeonus. Vienas iš "perliukų" – vaidinti girtą arba kaukazietį. Pasijuokę iš tariamo gruzino ar armėno kvailumo, linksmi "jumoro" mėgėjai Rusijoje žaismingai primuša rytietiškos išvaizdos turgaus prekeivius, suniokoja prekyvietes, nors dauguma prekybininkų turi Rusijos federacijos pilietybę.

Viena aukščiausių "jumoro" formų – vyras apsirengia moterimi ir vaizduoja nebūtinai juokingas situacijas. Tiesiog išeiti į sceną su sijonu ir skara yra laikoma dideliu meistriškumu. Todėl Rusijoje populiarios "Naujosios rusų bobutės", iš Ukrainos atvykęs Andrejus Danilko, kuris viešumoje retai pasirodo be Verkos Serdiučkos apdarų – blizgančių kostiumėlių, didžiulių krūtų ir akinių nuo saulės.

Bet grįžkime į Jūrmalą. Liuteroniškas santūrumas ir draugiškas latvių būdas leidžia rusams susikurti Jūrmaloje rusišką kultūrinę oazę, savotišką anklavą: aplink Latvija, latvių kalba, kultūra, kasdienybė, o "Dzintari" rūmuose tarsi įsikuria mažytė Rusijos dalelė. Jūrmalos miestelio vadovai, matyt, dėl naudos užmerkia akis prieš tai, kad tokie festivaliai toli gražu nėra draugiški valstybei, kurioje jie vyksta. Tiesiog rusams norisi turėti savo Jūrmalą, savo "Pribaltiką".

Bulduri. Nakama pietura...

Įlipęs į pašiurusį priemiesčio elektrinį traukinį nurimstu – įsiklausau į šurmuliuojančius vagono keleivius – šimtas poilsiautojų šnekasi ir latviškai, ir rusiškai, moteriškas balsas iš garsiakalbio praneša stoteless: "Bulduri, nakama pietura..." Čia ir išvada: į Jūrmalą pakoncertuoti susirenka rusų artistai, jų paklausyti atvyksta rusai žiūrovai. Visiems gerai, pašiepiama valstybė, visiems be galo linksma, Rusija oficialiai visą birželį padraugauja su Latvija. Plojimai, Uždanga. Užkanda?


Vaikai tapė ir cinamonu...

Modesta JURGAITYTĖ

Net dvi galerijos – Šiaulių dailės galerija ir "Laiptų galerija" – vasarą, vaikų "neturėjimo ką veikti" metu, surengė jiems kūrybinių užsiėmimų. Šiaulių dailės galerijoje vaikams ir jaunimui vyko dešimties užsiėmimų edukacinių programų ciklas "Menopolis", o "Laiptų galerijos" sodelyje – vaikų pleneras "Pažink save mene".

Lyg skalbiniai "išdžiauti" plenere "Pažink save mene" sukurti vaikų darbai papuošė Pelikso Bugailiškio sodą.

Kas dieną – po naujieną

Dvi savaites Šiaulių dailės galerijoje vykusi kūrybinė vasaros stovyklėlė "Menopolis" kasdien siūlė naujas pažintis su įvairiomis meno formomis. "Visi užsiėmimai labai skirtingi ir įdomūs, nes juos veda žinomi profesionalūs menininkai", - apie projektą pasakojo Šiaulių dailės galerijos vyresnioji specialistė Jurga Sutkutė.

Vaikai "Menopolyje" mokėsi animacijos pradmenų, lankėsi menininko dirbtuvėje, dekoravo rūbus, keramiką, lipdė animacinius herojus, kūrė netradicinėmis dailės priemonėmis, natūraliomis ar netradicinėmis medžiagomis. "Užsiėmimo pabaigoje vaikai turi pristatyti savo darbą, pakomentuoti. Vyksta bendra diskusija, vaikai užduoda klausimus menininkams", - tęsia J. Sutkutė.

Meno virtuvės kvapai

Užsiėmimas "Meno virtuvė", vadovaujamas Ugniaus Ratniko, ko gero, išsiskyrė savo šurmuliu ir laisve. Galerijos salė buvo pilna vaikų triukšmo ir didelių spalvotų piešinių. Vaikai tą dieną išbandė didelio formato eksperimentinę tapybą natūraliomis medžiagomis.

"Jaunieji kūrėjai patys galėjo maišyti dažus, tapyti rankomis, o pabaigoje savo meno kūrinius dekoruoti kakavos ar cinamono milteliais arba manų kruopomis. Visa galerija kvepėjo kaip tikra virtuvė", - įspūdžiais dalijosi J. Sutkutė.

Užsiėmimu džiaugėsi ir vadovas U. Ratnikas: "Labai smagu dirbti su vaikais. Jie atviresni, tokia tapyba jiems turėtų būti labai artima, nes vaikai dar nenutolę nuo žaidimo dvasios. Man pačiam smagu su vaikais "bovytis", nes jie moka džiaugtis", - išsitepęs dažais kalbėjo vyriausias "Meno virtuvės" "virėjas".

Ar vaikai gavo kokių nors nurodymų, ką jie turėtų tapyti? "Jokių patarimų – bandyti, eksperimentuoti, žaisti. Galvoju, kad kūryba, menas visų pirma yra vidinė laisvė, vidinis atsipalaidavimas. Vaikai turi išbandyti visas netradicines išraiškos priemones, galimybes – laikraščius, kempines, pirštines, visokius kotelius, grėbliukus, taškytis, blaškytis", - apie kūrybos procesą kalbėjo dailininkas.

Iš dešimties Šiaulių dailės galerijos projekto "Menopolis" užsiėmimų vaikams labiausiai patiko užsiėmimas "Meno virtuvė", kuriame jie galėjo nevaržomai tapyti rankomis, taškyti ant didelio formato lapų.

J. Sutkutė vaikus, kurie lankė visus užsiėmimus, vadina stovyklautojais ir sako, kad darbas su jais produktyviausias. "Jie ateina ne tik nusiteikę dirbti, domisi menu, bet ir kupini minčių bei klausimų profesionaliems menininkams", - pasakoja Šiaulių dailės galerijos vyresnioji specialistė. Pasak jos, aktyviausi šiame projekte buvo 7-14 metų vaikai.

Vaikų pleneras Pelikso Bugailiškio sode

Pelikso Bugailiškio ("Laiptų galerijos") sodo obels paunksmėje piešia keturių mergaičių iš Dainų vidurinės mokyklos būrelis. Kitoje sodo pusėje jauna mergina pasirenka ne draugių, o jaunos obelaitės kompaniją – piešia vienumoje. Dar vieną piešėjų ratelį papildo į sodą atklydęs katinas.

Sode tyliai groja muzika, "Laiptų galerijos" direktorė Janina Ališauskienė piešiančiuosius vaišina bandelėmis ir iš P. Bugailiškio sodo obelų obuolių spaustomis sultimis. Taip praeitą penktadienį "Laiptų galerijos" sode vyko pleneras "Pažink save mene", kuriame vaikai akvarele ir pastele piešė tai, ką matė aplink.

Renginys pritraukė apie trisdešimt dalyvių iš šešių mokyklų – Juliaus Janonio gimnazijos, Dubijos, Vijolių, Dainų vidurinių mokyklų ir Šiaulių apskrities Kuršėnų ir Šiaulių vaikų globos namų. Dainų vidurinės mokyklos moksleivės džiaugėsi šio plenero šiluma: "Šilta, smagu. Labai draugiški žmonės, labai jauki aplinka. Čia piešti įdomiau, maloniau." Merginos pasakojo, kad piešiamus objektus pasirinko atėjusios į P. Bugailiškio sodą – vienos nusprendė įamžinti pastatus, kitos – gamtą.

"Laiptų galerijos" direktorė džiaugėsi besiplečiančia dalyvių geografija – prie plenero prisijungia naujos mokyklos, tačiau, anot jos, labai smagu sulaukti ir vaikų senbuvių, kurie plenere dalyvauja ne pirmą kartą.

Pusdienį trukusio plenero "Pažink save mene" darbų girliandos papuošė P. Bugailiškio sodą – jaunųjų kūrėjų piešiniai lyg skalbiniai kabojo ant tarp sodo obelų ištemptų virvių. Po parodos atidarymo, apžiūrėję vieni kitų darbus, vaikai žiūrėjo "Laiptų galerijos" sode vaidinamą Kelmės mažojo teatro spektaklį-muzikinę pasaką "Paršiukų kelionės". O kaboti likusius piešinius šiureno vėjas. Gal ir jis save pažino mene?..

  

Tapydami "Meno virtuvėje", vaikai naudojo natūralias medžiagas – prieskonius, kruopas, arbatžoles. Šis užsiėmimas išties panašėjo į ruošą virtuvėje – kaito viryklė, byrėjo kruopos.

 

Vaikai piešė įvairiausiose vietose: prisėdę ant pievutės, medžių paunksmėje ar pasirėmę į galerijos turėklus.

 


Lipantys sienomis

Nerijus JAKIMAVIČIUS

Turbūt ne vienas mieste yra matęs nutrūktgalvius vaikinus, kurie išdarinėja įvairius triukus: laipioja, šokinėja, verčiasi kūliu... Tai ne viską aplink laužantys chuliganai, o grupelė vaikinų, kurie Šiauliuose propaguoja judėjimo meną "Le Parkour".

"Parkurą" propaguojantys šiauliečiai nemano darantys kažką blogo. Jų žodžiais, šis užsiėmimas nėra pavojingas aplinkiniams, negadina statinių ar gatvių paviršiaus kaip, pavyzdžiui, riedučių ar riedlenčių sportas.

 

Edgaras Bekeris - klubo "Sunsity parkour" įkūrėjas. "Parkuro" arba judėjimo meno pagrindinė idėja - kuo greičiau ir originaliau įveikti kelyje pasitaikiusias klūtis: namus, sienas, tvoras, turėklus...

 
 

Autoriaus nuotr.

Šio judėjimo užuomazgos prasidėjo prieš 20 metų Prancūzijoje, kai Davidas Belle'as persikraustė gyventi iš kaimo į miestelį. Vaikinui, kuris augo kaime ir buvo įpratęs vaikščioti tiesiausiu keliu, nepatiko, jog mieste daug statinių, kurie trukdo pasiekti norimą vietą. Todėl jis nusprendė neiti aplinkui, o visas kliūtis peršokti arba perlipti. Nuo 1997 metų šį judėjimo meną išpopuliarino Luco Bessono filmas "Yamakasi".

Pirmas oficialus "Le Parkour" klubas Šiauliuose buvo įregistruotas tik šiemet. Klubas pasivadino "Suncity parkour". Klubo įkūrėjas - Edgaras Bekeris. Jis bei dar keletas Šiauliečių ir propaguoja mūsų mieste šį judėjimo meną.

Išvertus iš prancūzų kalbos, "Le parkour" reiškia "kliūčių ruožas". O tuo užsiiminėjantis žmogus, vadinamas "treiseriu" (iš prancūzų kalbos - žmogus, atveriantis naujus kelius). Šio judėjimo pagrindinė idėja - kuo greičiau ir originaliau įveikti pasitaikančias kliūtis. O kliūtys yra visokios - namai, sienos, tvoros, turėklai. Pasak Edgaro, "parkure" svarbu ne tik fizinė jėga, bet ir žmogaus protas, savita judėjimo filosofija. Šio judėjimo meno pradininkas Šiauliuose Edgaras Bekeris sutiko atsakyti į "Šiauliai plius" klausimus.

- Kada ir kaip susidomėjote "parkuru"?

- Jau nuo mažens buvau hiperaktyvus. Vieni mano draugai važinėdavo dviračiais, kiti - riedučiais, o aš laipiodavau medžiais, karstydavausi turėklais. Nenustygdavau vietoje. Mane visada žavėjo Jackie Chan'o atliekami kaskadiniai ir akrobatiniai triukai, jo įspūdingas judėjimo būdas. Dar vaikystėje norėjau būti kaskadininkas, nes mane traukė aukštis, greitis, baimė... Apie "parkurą" sužinojau prieš kelis metus, žiūrėdamas filmą "Yamakasi". Tada ir pradėjau bandyti atlikti filme matytus triukus. Daug informacijos radau internete, ypač užsienio tinklalapiuose. Supratau, kad tai judėjimo menas, turintis savo moralę ir discipliną. "Parkuras" - tai galimybė išbandyti save ne tik fiziškai, bet ir morališkai, psichologiškai. Gera žinoti, kad niekas tavęs neriboja.

- Papasakok apie šiemet įkurtą klubą.

- Klubas buvo įregistruotas 2007 metų balandžio 25 dieną. Tai antrasis oficialus "parkuro" klubas Lietuvoje. "Sunsity parkour" - ne pelno siekianti organizacija, kurią įkūrėme, kad turėtume didesnę galimybę lengviau plėtoti "Le Parkour" meną Šiauliuose, kad galėtume pademonstruoti savo gebėjimus įvairiuose renginiuose. Taip tikimės visiems įrodyti, kad "parkuru" gali užsiimti kiekvienas, kuris turi noro, ryžto bei atsidavimo šiam judėjimo menui. Klubas palengvintų ir mūsų pačių situaciją, už gautas paramos lėšas būtų galima įsigyti inventorių, reikalingą treniruotėms, aprangą, galbūt atsirastų galimybė lengviau išvažiuoti į užsienį bei pasitreniruoti su aukštesnio lygio "treiseriais". Mūsų tikslai paprasti: sudaryti sąlygas Šiaulių miesto jaunimui aktyviai sportuoti bei užsiimti "parkuro" judėjimo menu, propaguoti sveiką jaunimo gyvenseną, populiarinti šį judėjimo meną, burti narius bendrai veiklai.

- Kiek jūsų klubas turi narių?

- Mes esam penkiese: du nepilnamečiai ir trys - pilnamečiai. Tai klubo prezidentas, jo pavaduotojas ir trys "treiseriai", kurie propaguoja "parkuro" judėjimą. Daug kas mūsų klausia, kaip įstoti į jūsų klubą. Klubo nariai gali būti Lietuvos piliečiai nuo 18 metų amžiaus. Asmenys nuo 16 metų gali tapti klubo narais jei jie pateikia raštišką tėvų sutikimą. Tačiau į klubą priimame ne kiekvieną. Žmogus turi atitikti mūsų reikalavimus. Būtini fizikos ir biologijos pagrindai, asmuo turi atitikti tam tikrus fizinius reikalavimus.

- Ar dažnai pasitaiko traumų?

- Taip, traumų pasitaiko, kai per daug įsijauti ir pasitiki savimi, kai nori pasirodyti prieš kitus, neapgalvoji savo judesių. Tada viskas ir baigiasi traumomis. Šokinėti reikia neskubant, viską apgalvojant, numatant į priekį. Aišku, traumų pasitaiko ir kai mokaisi naują triuką. Manau, kad be traumų neapsieina nė vienas treiseris.

- Ar pasitaiko konfliktų su aplinkiniais žmonėmis?

- Praeiviai dažniausiai žavisi "parkuro" pasekėjų triukais ir mielai stebi jų treniruotes. Žinoma, kartais mūsų užsiėmimui nepritariama. Dažniausia tam nepritaria pagyvenę žmonės. Dažnai be pateisinamos priežasties "treiserius" išvaro apsaugos darbuotojai. Tačiau "treiseriai" nedaro nieko blogo, nes "parkuras" yra visiškai nepavojingas aplinkiniams ir negadina nei statinių ar gatvių paviršiaus, nei kito inventoriaus, kaip, pavyzdžiui, riedlenčių ar riedučių sportas. Atvirkščiai, miesto architektūra yra gerbiama, nes miesto konstrukcijos yra treiserių saviraiškos būdas. Mūsų tikslas yra išpopuliarinti "parkurą" ir įrodyti visuomenei, kad tai, ką mes darome, nėra chuliganizmas. Deja, kol kas žmonės mus veja iš treniravimosi vietų ir netgi iškviečia policiją.

- Kur jūs treniruojatės?

- Vasarą treniruotės vyksta lauke. Visos miesto konstrukcijos tampa "treiserio" keliu. Žiemą treniruotėms skiriame labai nedaug laiko, nes sporto salės neturime. Vasaros pabaigoje pradedame ieškoti, kur galėtume prisiglausti ir aktyviai treniruotis. Po vasaros labai sunku treniruotis, oro sąlygos neleidžia - šlapia, slidu, šalta.

- Ar "parkuras" - sportas?

- "Parkuras" ne sportas, o laisvės filosofija pagrįstas gana naujas judėjimo menas, apibūdinantis nenutrūkstamą judėjimą iš taško A į tašką B virš, po, aplink ir pro įvairias kliūtis subjekto aplinkoje, kurio esmė yra naudojantis savo kūnu ir fantazija judėti į priekį, įveikiant visas kelyje pasitaikančias kliūtis. Todėl "parkure" sveikata ir saugumas yra labiausiai pabrėžiami. Geriausia nedaryti to, ko negali. Čia ne ekstremalus sportas. "Parkuro" varžybos nerengiamos, todėl nėra konkurencijos. Visi pradedantieji privalo žinoti, kad šis judėjimo menas yra skirtas asmenybei, kūnui tobulinti. Treniruojamasi dėl savęs, nesistengiant įrodyti kitiems, kuo esi geresnis. Tikras "treiseris" niekada nesistengs pasipuikuoti prieš kitus. Įdomiausia, jog pagrindinis pavojus visada slypi darant triuką, kurio metu norima nustebinti aplinkinius. Nereikia įsivaizduoti prieš save publikos. Tu vienas viso šuolio metu. Bet ir tada nevertėtų pervertinti savo gebėjimų. Jei susidomėjote "parkuru" ir norite išmokti šio judėjimo meno, kviečiame prisijungti prie "Suncity parkour" klubo. Daugiau informacijos ieškokite tinklalapyje www.scpk.lt .


Nerūkyti yra patogiau

Miglė REMEŠKEVIČIŪTĖ

Rūkymas yra didžiausias neinfekcinių ligų rizikos faktorius, nužudantis daugiau žmonių nei AIDS, alkoholis, eismo nelaimės, narkotikai, gaisrai ar žmogžudystės kartu sudėjus. Paskaičiuota, kad kasmet pasaulyje nuo rūkymo sukeltų ligų miršta apie 4,9 milijono žmonių. Lietuvoje rūkymas kasmet nusineša daugiau negu 7000 gyvybių ir yra viena svarbiausių plaučių vėžio, lėtinės obstrukcinės plaučių ligos bei širdies ir kraujagyslių ligų priežasčių.

Lietuva yra tarp pirmaujančių Europoje pagal paauglių rūkymą. Šiaulių mirsto centre besimokančių paauglių rūkymo vietos - užkaboriai, į kuriuos retai užklysta jų tėvai: Šiaulių universiteto Humanitarinio fakulteto, Šiaulių banko, ir Projektavimo centro kiemai.

 Ugnės ZUBAITĖS nuotr.

Gegužės paskutinė diena visame pasaulyje skelbiama nerūkymo diena. "Galbūt dieną be tabako sutiksite visam laikui atsisakę cigaretės", - į "Šiauliai plius" skaitytojus kreipiasi Sveikatos ugdymo centro sveikatos mokymo organizatorė Vida Proskurina. Juo labiau, kad rūkymas nėra vien asmeninis rūkančiojo reikalas. Nuo rūkymo sukeltų ligų kenčia ne tik jis pats, bet ir jo artimieji ar šalia esantys asmenys. Be to, sergančiųjų rūkymo sukeltomis ligomis gydymo kaštai - sunki našta visiems. Atlikti tyrimai skelbia, kad, pavyzdžiui, bronchinės astmos ambulatorinis medikamentinis gydymas kainuoja vidutiniškai nuo 250 iki 450 litų per mėnesį, vidutinio sunkumo lėtinio obstrukcinio bronchito gydymas – nuo 130 iki 170 litų, sunkios formos obstrukcinio bronchito – nuo 170 iki 250 litų per mėnesį.

Už durų rūkyti nebeskanu

Uždrausdama rūkyti viešosiose įstaigose, Lietuva prisijungė prie Europos Sąjungos mastu organizuojamos draudimo rūkyti politikos. Visose valstybėse narėse galioja tam tikros taisyklės, skirtos mažinti neigiamą pasyvaus rūkymo poveikį sveikatai. Atskirose šalyse šiek tiek skiriasi šių taisyklių pobūdis ir taikymo sritis. Pastaruoju metu, kai Lietuvoje uždrausta rūkyti kavinėse, baruose ir naktiniuose klubuose, ne vienas rūkalius prisipažįsta, kad rūkymas tapo našta, kurios anksčiau nejautė: "Kai norint užsirūkyti iš kavinės reikia eiti laukan, kur lyja ar pučia stiprus vėjas, dūmas tampa nebeskanus. Nejučiom imi pavydėti žmonėms, kurie tokios priklausomybės neturi", - patirtimi dalijosi prie vienos Šiaulių kavinių pakalbintas jaunuolis.

Nors daugelis sutinka, kad toks draudimas rūkyti viešosiose įstaigose buvo naudingas visiems, sveikatos mokymo organizatorė Vida Proskurina sako, jog mūsų visuomenė rūkymą tebevertina kaip įprastą, normalų reiškinį. Didelė visuomenės dalis vis dar stokoja žinių apie rūkymo žalą. Dėl to jei suaugusiam žmogui uždrausti rūkyti ir negalima, valstybė privalo stengtis bent jau nesudaryti tam sąlygų. Uždraudusi rūkyti viešosiose įstaigose valstybė pasirūpino, kad nuo pasyvaus rūkymo nenukentėtų šiose įstaigose dirbantys ar besilankantys nerūkantieji.

Airijoje ir Škotijoje draudimas rūkyti galioja visose uždarose viešose vietose ir darbo vietose, įskaitant barus ir restoranus. Nuo liepos šis draudimas įsigalios ir likusioje Jungtinės Karalystės dalyje. Švedijoje, Italijoje ir Maltoje priimti su draudimu rūkyti susiję įstatymai, kuriuose numatyta galimybė įrengti hermetiškus rūkomuosius su ventiliacijos sistemomis. Kitąmet tokias priemones įsives Prancūzija. Šioje šalyje žadama duoti laiko, kad kavinės, restoranai ir naktiniai klubai prisitaikytų prie naujos tvarkos. Draudimo pažeidėjams jau numatytos ir baudos: 75 eurai rūkančiajam ir 150 eurų įstaigai, kur įvyko pažeidimas. Daugelio valstybių narių pagrindinėse viešosiose vietose, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, valdžios institucijų pastatuose jau seniai draudžiama rūkyti arba yra taikomi rūkymo apribojimai.

Lietuva pirmauja rūkančių paauglių skaičiumi

"Mes, suaugusieji, neturėtume rodyti pakantumo laiptinėse ar "už kampo" rūkančiam jaunimui. Žinoma, bartis nereikėtų, tačiau būtina su jais pasikalbėti nerodant nepasitenkinimo", - sakė V. Proskurina. Vaikų organizmas ypač jautrus rūkymo poveikiui. Priklausomybę nuo tabako vaikai gali patirti jau po kelių surūkytų cigarečių. Rūkantys vaikai kur kas dažniau serga peršalimo ligomis, nes imunitetas praranda atsparumą. Vaikų, kurių tėvai rūko namuose, sveikatos būklė prastesnė nei vaikų, kurių namuose nerūkoma.

V. Proskurinos teigimu, nuo rugsėjo Švietimo ir mokslo ministerija įgyvendina Alkoholio, tabako ir psichotropinių medžiagų vartojimo prevencijos programą, kurios tikslas - ugdyti asmenį, motyvuotą sveikai gyventi. Rengiant programą, buvo remiamasi Europos šalių patirtimi. Pagrindinis skirtumas tarp šios ir anksčiau įgyvendintų programų - didesnis dėmesys praktiniams užsiėmimams. Europos Sąjungos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro duomenimis, pagal kanapių vartojimą tarp 15-16 metų paauglių iš 28 šalių Lietuva užima 20 vietą. Mūsų šalis yra tarp lyderių pagal paauglių rūkymą, o pagal alkoholio vartojimą Europoje nusileidžia tik Vengrijai.

Mesti rūkyti niekada nevėlu

Mesti rūkyti - tai veiksmingiausias būdas sumažinti tikimybę susirgti rūkymo sukeltomis ligomis ir mirti nuo jų. Atsisakyti šio žalingo įpročio verta bet kokiu amžiaus tarpsniu. Anot V. Proskurinos, net senyvo amžiaus metus rūkyti pailgėja kokybiško ir visaverčio gyvenimo trukmė.

"Jei nusprendėte mesti rūkyti, neatidėliokite savo sprendimo. Kad tai padarytumėte, reikia ištvermės ir motyvacijos. Galbūt gera pradžia būtų Pasaulinė nerūkymo diena, - sako sveikatos mokymo organizatorė. - Mesti rūkyti nėra lengva, bet ir nėra neįmanoma. Neretai lažybos su draugais taip pat padeda apsispręsti. Draugų ir artimųjų parama irgi labai svarbi."

Sveikatos mokymo organizatorė nusprendusiems mesti rūkyti pataria užsiimti nauja veikla - sportuoti, važinėti dviračiu. "Jei mesti rūkyti niekaip nesiseka, ateikite pas mus, į Sveikatos ugdymo centrą, mes galime jums padėti. Pasikalbėsime, duosime pasiskaityti įvairios literatūros, tai turėtų palengvinti apsispręsti", - įsitikinusi V. Proskurina.

Pasak specialistės, staiga mesti rūkyti gali ne kiekvienas, ypač jei žmogus rūko seniai. "Kasdien surūkykite vis mažiau cigarečių. Atsiminkite, kad svarbiausia - jūsų apsisprendimas. Kramtomoji guma ar specialūs pleistriukai veikia tik kaip pagalbinė priemonė. Ji padeda, kad jūs mažiau kankintų nemiga, kad išliktumėte darbingas ir jūsų organizmo, besivalančio nuo nikotino, nevargintų nemalonūs simptomai. Jeigu jums reikalinga profesionali pagalba, nebijokite kreiptis į psichologą", - sako Sveikatos ugdymo centro sveikatos mokymo organizatorė Vida Proskurina.


"Nieko tokio", Knysliukas ir anšlagas

Oksana LAURUTYTĖ

"Atėjo Knysliukas į parduotuvę ir grąžina čia pirktą balioną. Pardavėja klausia, kas jam nepatiko: spalva, forma ar dydis. "Na, nedžiugina", - liūdnai atsako Knysliukas". Studijos "Nieko tokio" vaikai, iš vadovo Vadimo Kamrazerio lūpų išgirdę tokį anekdotą, ima kvatotis. Ir tam, kad jų dainavimas džiugintų, smagiai užtraukia: "Mes, karaliai be karūnų!"

Tai tik akimirka iš dvejus metus gyvuojančios muzikanto, mokytojo V. Kamrazerio ir aktorės Jūratės Budriūnaitės vadovaujamos studijos "Nieko tokio" gyvenimo. Šeštadienį studijos vaikai mamytėms surengė puikų koncertą "Labas tau". Žiovaujančių ir nuobodžiaujančių nebuvo.

Po koncerto studijos "Nieko tokio" vadovai Jūratė Budriūnaitė ir Vadimas Kamrazeris buvo tiesiog užversti gėlėmis.

Vienas už kitą geresnis

Prieš dvejus metus Šiauliuose įkurtos studijos "Nieko tokio" vaikai jau surengė kelis koncertus, o praėjusį savaitgalį Šiaulių kultūros centre vykęs dainuojančių ir šokančių vaikų koncertas buvo tikras anšlagas. Mamytėms skirtame koncerte vaikai pasijuto tikrais artistais: dainavo tikroje salėje, naudojosi puikia scenos technika.

Na, išsigąsti ir nežinoti, kaip prieiti prie mikrofonų, vaikai tikrai negalėjo, mat Šiaulių verslo inkubatoriuje, kur įsikūrusi studija "Nieko tokio", vaikai ir repetuoja tarsi tikri artistai - prie mikrofonų. Studijoje netgi bus įkurta garso įrašų studija - stiklinėmis pertvaromis tam skirta vieta jau atitverta. Vaikai bus nuo nieko nepriklausomi - savo studijoje galės įrašinėti kompaktines plokšteles.

Šiuo metu vaikų klubą-studiją "Nieko tokio" lanko apie 60 nuo trejų iki 13 metų vaikų. Vadimas vaikus moko dainuoti, o Jūratė - vaidinti, žaisti. Mokyti vaikus saviraiškos studijos vadovams nėra sudėtinga, mat Vadimas daug metų grojo grupėje "Vairas", yra fizikos mokytojas, buvo įkūręs ir 12 metų dirbo su vaikų popchoru "EN-DEN-DU". Na, o Jūratė, būdama Šiaulių dramos teatro aktorė, moko mažuosius scenos judesio, išraiškos, plastikos.

"Man tai vadovė labiau patinka. O man labiau - vadovas", - atvirauja pašnekinti studijos vaikai. "Supratingas, sąžiningas, geras, šmaikštus, juokingas, griežtas, bet teisingas", - beria apibūdinimus vadovui "Didžiukų-2" grupės vaikai. "Labai gera, žaisminga, miela, supratinga, labai graži, džiaugsminga", - apie vadovę kalba klubo nariai.

Jūratė sako, kad jai patinka bendrauti su visais vaikais ir prigalvoti žaidimų patiems mažiausiems - trejų metų pypliams. Vaikai lavina savo pojūčius, vaizduotę, kai užsimerkę liečia sau veidą, atsigulę klausosi muzikos ar įsivaizduoja, kaip juos šildo saulytė, spėja, ką draugai piešia jiems ant nugaros. "Kartais susėdame ir visi kuriame vieną bendrą istoriją - kiekvienas turi pasakyti po žodį, tada ir gaunasi štai tokie pasakojimai: "Dramblys įšoko į baseiną, varlė iškilo į paviršių". Vaikui labai svarbu, kai ką nors per pamokėlę sukuria, o patys mažiausieji vaikiukai tiesiog spirga iš laimės, kai žino žaidimo pabaigą", - šypsosi Jūratė.

Dirba savo malonumui

Ir tiems "Nieko tokio" nariams, kurie koncertavo pirmą kartą, ir tiems, kurie scenoje ne naujokai, žiūrovai negailėdami dalijo aplodismentus ir šypsenas.

Povilo LUNGĖS nuotr.

Į užsiėmimus vaikai renkasi du kartus per savaitę grupėmis, vienoje grupėje — apie 10 panašaus amžiaus vaikų. Vadimas sako, kad visą savo laiką, likusį nuo tiesioginio darbo, jie su Jūrate praleidžia studijoje. "Namo grįžtame tik miegoti", - nusišypso vadovas ir kalba, kad įkvėpti koncerto sėkmės jie su Jūrate mielai laukia ateinančių į studiją 3-12 metų vaikų, kurie jaučia, kad scenoje turi ką veikti, nori įgyti pasitikėjimo savimi bei susirasti gerų ir nuoširdžių draugų.

Na, o vaikai dėl tokio vadovų dėmesio ir noro juos išmokyti į studiją bėgte bėga. "Man labai patinka dainuoti. Bandau pati kurti dainas. Visos dainos gražios, kurias dainuojame", - kalba vaikai.

Studijos vadovas džiaugiasi, kad "Nieko tokio" vaikai įgyja daug įvairios praktikos, o svarbiausia - jie dirba savo malonumui. Jūratė pasirūpino, kad studijoje vaikai jaustųsi patogiai - prisiuvo kalną margų pagalvėlių, pridėliojo žaislų.

Jūratė ne tik lavina vaikų artistiškumą, bet ir kuria dainelių tekstus. Viena tokių dainelių, pavadinimu "Nieko tokio", tapo vaikų studijos vizitine kortele. Žiūrovai per koncertą šią dainelę aplodismentais prašė pakartoti. Beje, per dvejus metus "Nieko tokio" parengė dvi pilnas programas, o tai padaryti pavyksta toli gražu ne visiems vaikų kolektyvams. O ar yra tokių kolektyvų, kurie surenka pilnas sales žiūrovų? Į "Nieko tokio" pernai Dramos teatre surengtą koncertą visi norintieji net netilpo, tad norint nudžiuginti visus gerbėjus teko tą pačia dieną konceretuoti dar kartą.

"Mes nieko nebijome, mūsų panos pačios gražiausios, o vyrai - patys fainiausi", - tokiais žodžiais Vadimas kelia vaikų pasitikėjimą ir drąsą. Vaikai vadovams nelieka abejingi - studijoje pilna Jūratei ir Vadimui skirtų vaikų piešinių, išpuoštų širdutėmis.


"Mis Šiaulių kraštas 2007" - šiaulietė Viktorija

Oksana LAURUTYTĖ

Fejerverkais, konfeti, jūra gėlių ir audringais plojimais praėjusį penktadienį Šiaulių kultūros centre pasveikinta "Mis Šiaulių kraštas 2007" titulą pelniusi šiaulietė Viktorija Sutkutė. Po aštuonerių metų pertraukos Šiauliuose įvykęs grožio konkursas surengtas įspūdingai, o jo organizatorė Vaida Židonytė braukė džiaugsmo ir jaudulio ašaras.

Karūnuota "Mis Šiaulių kraštas 2007" Viktorija Sutkutė, "Mis Publika" Akvilina Ubartaitė, "Mis Foto" Sandra Žemaitytė, pirmoji vicemis Gintarė Karlinskaitė, antroji vicemis Asta Radavičiūtė ir "Mis Gracija" Kristina Jermakova.

 

 Savo nuoširdumu Viktorija Sutkutė pavergė konkurso komisiją.

Rolando PARAFINAVIČIAUS ("L. T.") nuotr.

 

"Mis Foto" buvo renkama kartu su "Šiauliai plius". Konkurso dalyvių nuotraukas peržiūrėję skaitytojai "Mis Foto" išrinko Sandrą Žemaitytę.

Jaudulį tramdė ir organizatorė, ir merginos

Dar prieš prasidedant konkursui Šiaulių kultūros centro fojė besibūriuojantys grožio konkurso dalyvių artimieji ir draugai mindžikavo, atsargiai laikydami gėlių puokštes, o salėje nerimavo ir paskutinius nurodymus dalijo grožio konkurso "Mis Šiaulių kraštas 2007" organizatorė Vaida Židonytė. "Mes nieko nebespėjame, nespėjome nė parepetuoti", - beviltiškai rankomis skėsčiojo Vaida ir delnus glaudė prie nuo susijaudinimo raustančių skruostų.

Vaida jaudinosi tikrai be priežasties. Konkursas vyko sklandžiai ir puikiai, o žiūrovai sulaukė įspūdingų merginų pasirodymų ir pasijuokė iš renginio vedėjų - Leonardo Pobedonoscevo bei Vitalijaus Cololo - šmaikštavimų. Beje, žiūrovų nuostabai, į renginį atvyko net radijo stoties "M-1" žvaigždė Saulėns, koncertavo Radži ir Merūnas.

Retro stiliumi išpuoštoje scenoje 20 konkurso dalyvių pasirodė vilkėdamos vienodai, avėdamos vienodas aukštakulnes basutes. Prisistatydamos merginos šypsojosi, tačiau jaudulį išdavė virpančios rankos ir kojos.

Leonel ir Cololiu - taip vienas kitą vadino renginio vedėjai - laidė šmaikščius juokelius, šnekino konkurso dalyves, o šios jaudindamosi atsakinėjo į klausimus, visos parengė po šokį. Viena konkurso dalyvių - Viktorija Petraitytė pademonstravo, jog moka griežti smuiku.

Merginos viena kitai nekenkė

Konkurso komisiją sudarė fotografai, dizaineriai, grožio industrijos atstovai iš užsienio ir pati organizatorė V. Židonytė. Jiems teko įvertinti merginų graciją, gebėjimą bendrauti, šokti, demonstruoti apatinį trikotažą.

Po tris valandas trukusio renginio paskelbti žiūrovų balsavimo rezultatai - "Mis Publika" išrinkta Akvilina Ubartaitė, o "Mis Foto" - Sandra Žemaitytė. "Mis Gracija" pripažinta Kristina Jermakova, antrąja vicemis — Asta Radavičiūtė, pirmąja vicemis — Gintarė Karlinskaitė.

"Mis Šiaulių kraštas 2007" nugalėtoją paskelbė Šiaulių miesto meras Genadijus Mikšys. Nugalėtoja tapusi Viktorija Sutkutė laimėjo ne tik gražuolės titulą, bet ir pačios pasirinktą kelionę į Italiją. Ši mergina mokosi Rėkyvos pagrindinėje mokykloje, kitą mėnesį jai sukaks 18 metų.

"Buvo labai sudėtinga organizuoti renginį, bet dabar džiaugiuosi, kiek patirties įgijau. Leonardas Pobedonoscevas atvyko turėdamas 39 laipsnius temperatūros. Kone visos merginos prieš konkursą verkė iš jaudulio, turėjau psichologe joms būti. Tiesiog stebuklas, kad jos sugebėjo susikaupti ir scenoje judėjo koja kojon, visos pasirodė puikiai, šypsojosi", - sakė V. Židonytė.

Konkurso organizatorės nuostabai, visos merginos viena kitą labai palaikė, buvo itin draugiškos. "Nepatekusios į dešimtuką merginos padėjo finalistėms net persirengti. Kai aš dalyvaudavau grožio konkursuose, tarp merginų kildavo įvairių konfliktų. Reikia eiti į sceną - žiūrėk, kažkas batelius nudžiovė ar maudymosi kostiumėlį sukarpė", - įspūdžiais dalijosi V. Židonytė.

Organizatorė laiminga, nes laimingos dalyvės

Konkurso "Mis Šiaulių kraštas" merginų atranka prasidėjo kovo pradžioje. V. Židonytė, padedama Šiaulių mados ir šokio studijos "Bacio" vadovių, visuose apskrities miestuose - Joniškyje, Pakruojyje, Radviliškyje, Kelmėje, Naujojoje Akmenėje ir Kuršėnuose - rengė atrankas, į kurias atėjo apie septyniasdešimt merginų, svajojančių pasidabinti gražuolės karūna.

20-čiai atrinktų finalisčių ruoštis konkursui padėjo įvairių sričių profesionalai. Pusantro mėnesio merginos buvo mokomos atrasti savo stilių, įgyti pasitikėjimo, drąsiai elgtis scenoje, demonstruoti apatinio trikotažo kolekciją, šokti. "Repetuodavome kasdien po penkias valandas. Bijojau joms kokį nors geresnį žodį pasakyti, kad tik jos neatsipalaiduotų. Buvau joms labai griežta ir maniau, kad merginos po konkurso man "labas" nepasakys. Atsitiko priešingai - po konkurso merginos man nuoširdžiai dėkojo, dovanojo gėlių, kad net apsipyliau ašaromis dėl tokio jų nuoširdumo", - atviravo konkurso rengėja.

V. Židonytė grožio konkursą rengė pirmą kartą. Šiauliečiams ji žinoma kaip Šiaulių grožio konkursų dalyvė, 1998-ųjų "Mis Foto", 1999-ųjų "Mis Publika", kitų konkursų laimėtoja. Dabar ji yra užsienio šalių reklamos modelis. "Išvažiuosiu labai laiminga, nes konkursas pavyko puikiai, o svarbiausia - konkurso dalyvės laimingos. Kai ką nors padariau laimingą, laiminga esu ir aš", - šypsojosi ji.

 15 metų su menininkais ir meno gerbėjais

Ričardas JAKUTIS

Gegužės 11 d. Šiaulių kultūros centras "Laiptų galerija" švenčia 15 metų sukaktį. Įsikūrusi garbingo šiauliečio kultūrininko Felikso Bugailiškio namuose, iš kur sklido "Kultūros" bendrovės, Šiaulių kraštotyros draugijos, "Aušros" muziejaus idėjos, kur savo veiklą pradėjo pirmasis dailės mokymo židinys mūsų mieste – Vaikų dailės mokykla, "Laiptų galerija" jau antrą dešimtmetį po savo stogu kviečia menininkus ir meno gerbėjus.

 Šiauliečiai "Laiptus" pamėgo.

 

"Laiptų galerijos " kolektyvas. Prie fortepijono direktorė Janina Ališauskienė.

Per 15 metų surengtos 323 parodos, daugybė koncertų, literatūrinių vakarų, naujų knygų pristatymų... Džiugi žinia – gegužės 11 d. "Laiptų galerijai" įteikiama Kultūros ministerijos nominacija "Geriausias kultūros centras 2006". 15-os metų sukaktis bus paminėta tapybos, grafikos ir fotografijos paroda "15x15".

Šia proga - trumpas interviu su kultūros centro "Laiptų galerija" direktore Janina Ališauskiene.

- Per penkiolika metų galerijoje regėjome daug įvairiausių parodų, kurios, anot menotyrininko Igno Kazakevičiaus, sudaro "solidų parodų vėrinį". Lietuvos menas buvo reprezentuojamas pirmiausia remiantis miesto menininkais, buvo kviečiami ir iškilūs Vilniaus, Klaipėdos ir kitų vietų kūrėjai, pristatoma kartų kaita (pavyzdžiui, A. Petrulis ir K. Petrulis), rengiamos užsienyje gyvenančių lietuvių parodos (Ž. Mikšio, V. Kasiulio). Kaip pavyko suvienyti tokią įvairovę, pasiekti, kad galerija būtų mylima ir menininkų, ir meno gerbėjų? Pradėkime nuo pradžių: kaip gimė "Laiptų" idėja?

- "Laiptų" idėja man ir vyrui Vygintui (šiuo metu Vygintas Ališauskas yra miesto 1-osios muzikos mokyklos direktorius – aut. past.) gimė, kai Vilniuje duris atvėrė Mokytojų namų galerija "Vartai". Praėjus vos metams nuo "Vartų" atsiradimo, meno gerbėjus Šiauliuose kvietė "Laiptai". Darbuotis pradėjome vildamiesi, jog galerija turi būti daugiau negu parodų salė. Įsigijęs meno kūrinį galerijoje mažiau apie meną išmanantis žmogus privalo būti garantuotas, kad įsigijo meniškai vertingą dalyką. Galerija turi tapti jungiamoji dalis tarp menininko bei jo sukurto kūrinio ir žiūrovo. Jos tikslas – menininkus skatinti kurti, o žiūrovams padėti susipažinti su menu. Kodėl dailininkai atvyksta kurti į kelias dienas trunkantį Šiaulių "Monmartrą" "Laiptų" kiemelyje? Juk verčiau rinktųsi plenerus Nidoje (gamta, poilsis). Dailininkai atvyks tuomet, jeigu jiems bus įdomu. Kaip tikrajame, taip ir mūsų "Monmartre" žmonės stebi, kaip gimsta kūrinys. O gal ir menininkui taip įdomiau, negu tik padaryti ir plenero pabaigoje "priduoti" kūrinį. Vienais metais "Monmartro" dalyviai kėlėsi labai anksti ir prie Gimdymo namų pjovė žolę, o grįžę į "Laiptus" jau rado savo nuotraukas su dalgiais rankose. Kitais metais lankėsi Kūdikių namuose ir savo piešiniais išpuošė pavėsines. Štai vilnietis dailininkas Jonas Daniliauskas tapė ant durų - vienas Kūdikių namų duris puošia garsaus dailininko paveikslas.

Penkerių metų sukaktį "Laiptai" paminėjo respublikiniu ekslibrisų konkursu, bet ypatingo dėmesio sulaukė galerijoje vykusi dailininko Vytauto Kasiulio paroda. Į Šiaulius važiavo meno gerbėjai iš visos Lietuvos. Po iškilaus išeivijos menotyrininko Povilo Reklaičio (1922-1999 m.) mirties Vokietijoje iš jo kolekcijos Lietuvą pasiekė penkių Lietuvos prieškario ir pokario įžymių menininkų (Pauliaus Augiaus-Augustinavičiaus, Prano Gailiaus, Viktoro Petravičiaus, Telesforo Valiaus, Alberto Veščiūno) 30 grafikos lakštų. Džiugu, kad jie apsistojo mūsų galerijoje ir galėjome surengti parodą "Nežinoma, tik atpažįstama grafika". Populiarumu išsiskyrė parodos "Šventumas", "Himnas kėdei", "Žiemkelio" literatūrinis festivalis... Galime pasidžiaugti, jog "Laiptų galerija" garsi ir folklorinio ansamblio "Salduvė" dėka. Beje, ir džiazas bei mini spektakliai puikiai dera paveikslų apsupty. Galerija leidžia ir savo leidinius, kuriais galime kitiems prisistatyti. Bendraujame su kitomis galerijomis, meninėmis organizacijomis, keičiamės projektais, parodomis.

- Prieš mūsų pokalbį skambino dailininkas Sigitas Prancuitis ir paklausė, kur esu. Atsakiau, jog "Laiptų galerijoje". "Kur?" – vėl pasiteiravo jis. Dar kartą paaiškinau, tik tada jis suprato: "Tai pas Ališauskienę?" Miestelėnai dažnai sako: "Einu pas Kinčinaitį", arba "Einu pas Ališauskienę". Galerijos pavadinimas net nesakomas. Gal tai savotiškas patvirtinimas, jog šie žmonės atsidavę savo galerijai?

- Gal tai pasakymas, jog dirba kaip sau. Bet jei dirbi kaip sau, visad dirbi geriau. "Laiptų" kolektyvas puikus. Labai norėtųsi, kad būtume tarsi viena šeima. Per poilsio dienas susiorganizavome ir visi važiavome į Druskininkų gydyklas. Valytoja ir kiemsargis nėra tik valytoja ir kiemsargis, tai – galerijos darbuotojai. Nieko nebūtų, jei tik grindis išploviau ir išėjau. Galerijai labiausiai netinka "valdiški" darbuotojai.

Labai džiaugiuosi savo pavaduotoju Martynu Gaubu. Jaunas, kupinas idėjų. Jis pats skulptorius, todėl daugiau skulptūros parodų galerijoje prasidėjo. Liongino Šepkos drožiniai į "Laiptus" iš Rokiškio buvo atkeliavę. Rokiškio muziejus niekur nenorėdavo jo darbų išleisti. Pirmą kartą sutiko. Jie atkeliavo į Šiaulius.

Vėl prisimena paroda "Šventumas". Žmogus kiekvieną dieną tampa vis didesniu vartotoju, nori visko ir daugiau. Reikėjo gal kitokio pavadinimo. "Šventumas, tėvynė, garbė, orumas..." nėra šiandienos žodžiai. Bet paroda pavyko. Net buvę kaliniai savo darbus eksponavo. Gal meniniu atžvilgiu tai nebuvo kažkokie stiprūs ar ypatingi kūriniai, bet džiugu, jeigu menas padeda žmogui kilti. Apie tai, kas jiems šventa, kalbėjo vaikai, kaimo žmonės bei dailininkai, poetai, filosofai.

Galerija džiaugiasi turėdama savo gerbėjus, tačiau laukia ir naujų veidų, ypač jaunų žmonių. Jauniems negalime leisti eiti paviršiumi, o menas šito ir neleidžia. Tikiu galerija. O juk tikėjimas yra svarbiausia.

  

Per 15 metų "Laiptų galerijoje" surengtos 323 parodos, daugybė koncertų, literatūrinių vakarų, naujų knygų pristatymų...

 

Džiazas bei mini spektakliai dera prie paveikslų.

"Laiptų galerijos" archyvo nuotr.


Laikas kaip dovana

Ričardas JAKUTIS

Vakar, gegužės 3-ią dieną 17 val. 1 min., Kaune, Ryšių muziejuje, startavo metus truksianti kultūros šventė – 2-oji NOW ART NOW FUTURE grafikos bienalė ESAMASIS LAIKAS. Tuo pat metu Šiaulių "Laiptų" galerijoje atidaryta Olgos Mikulinos grafikos darbų paroda.

Olga Mikulina nuolat tapdavo įkalinimo įstaigoje AIDS ir ŽIV tematika rengiamų piešinių konkursų prizinių vietų laimėtoja. Moteris kaskart išbandydavo vis kitokią techniką - ir siuvinėjimą kryželiu, ir plėšyto kartono atspaudus, ir vytelių pynimą.

 

 Pirmoje Olgos grafikos parodoje dominuoja augaliniai, gyvūnų motyvai, sudaužytos meilės tema.

Jolantos ŠIDLAUSKIENĖS nuotr.

Net nežinau, kas gražiausiai yra kalbėjęs apie laiką. Gal Marselis Prustas, o gal antikos išminčiai. Galvoju, jog laikas nebūna nei naujas, nei senas, nežinome nei pradžios, nei pabaigos, bet žinome esamą laiką. Ar mano laikas dar neatėjo? Sunkiausia jausti, kad laikas nėra tavo, o maloniausia, kai užčiuopi – tavo. Blogiausi du dalykai – tuščiai leidžiamas laikas ir pasiteisinimas, kad nėra laiko. Laikas baudžia savo nebuvimu. Laike lipdai save. Tad neleisk neveikti nieko. Nes tas neveikimas grįš tuštuma – nei gražesnės muzikos, nei prasmingesnės minties.

Jau treji metai kūrėjų grupė NOW ART NOW FUTURE populiarina grafikos meną, provokuoja visuomenę, žiūrovus, kūrėjus naujai, "nevaldiškai" suvokti modernias kultūros idėjas. "Pakito individo ir visuomenės santykis, pakito moralinių vertybių skalė. Tikrą draugo šypseną keičia dvitaškis ir skliaustelis. Nesakome, kad tai blogai – tiesiog tokie esamojo laiko požymiai. Bienalėje suteiksime galimybę įvairių sričių menininkams iš daugelio šalių ir visuomenei tarpusavyje bendradarbiauti "gyvai" – atvirose grafikos dirbtuvėse, muzikos ir diskusijų vakaruose, parodų salėse Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose", - sakė bienalės organizatorė ir kuratorė Jūratė Rekevičiūtė.

Bienalė ESAMASIS LAIKAS truks metus: nuo 2007 m. gegužės 3 d. iki 2008 m. gegužės 7 d. Bus atidaromos parodos, vyks vaizdo ir garso projektai, DJ Party... Dalyviai ir organizatoriai fiksuos kūrybos procesus įvairiose skaitmeninėse laikmenose (video, foto, telefonai...), viską bus galima stebėti bienalės internetiniame puslapyje www.nowart.eu. Vakar bienalės atidarymą Kaune ir parodos atidarymą Šiauliuose kaip tik ir jungė internetinis tiltas.

Šiaulietei Olgai Mikulinai, kurios paroda šios bienalės rėmuose atidaryta "Laiptų" galerijoje, tai - didžiulė šventė. Viskas prasidėjo tada, kai trys grafikos mokytojai atvyko į Panevėžio moterų pataisos namus, kus bausmę atlikinėjo Olga, ir pakvietė norinčias lankyti grafikos kursus moteris. Olga augo Klaipėdoje, tik vėliau tėvai persikėlė gyventi į Šiaulių rajoną. Klaipėdoje Olga su draugais pasimatymus skirdavo prie dailės mokyklos... Laukdama draugų, ji stebėdavo į mokyklą įeinančius ir išeinančius jaunuosius dailininkus. Slapta pabandžiusi namuose piešti, ji jau tuomet labai troško mokytis dailės, tačiau galvojo, jog tai ne jai, jog jai trūksta talento, jog dailei studijuoti reikia pinigų, o jos tėvai neturtingi. Todėl Panevėžyje ji nedvejodama atsiliepė į atvykusių dailininkų kvietimą.

Olga – pirmosios grafikos darbų parodos nelaisvėje laureatė. "Laiptų" galerijoje ji eksponuoja jau laisvėje sukurtus darbus. Grafikos patirties ji šiuo metu semiasi pas šiaulietį grafiką, Šiaulių universiteto dėstytoją Edmundą Birgėlą. "Druskos skonis" – taip jaunoji grafikė pavadino šią pirmąją savo parodą. Gal kitas grafikas nenaudotų savo kūryboje žvakės ar perskeltos širdies simbolio. Gal jam tai atrodytų banalu. Ne visų vienodi gyvenimai. Olga drąsiai bando ieškoti ir spalvų, nors jos kūryboje vyrauja trys – juoda, balta ir raudona. Bet ir tamsioji medžiaga jos kūryboje yra nematomoji šviesa. Didžioji dalis pasaulio paslėpta nuo mūsų (ją paslėpė laikas, gamta) ir ją reikia rasti.

Kartą, dar atlikdama bausmę, Olga sapnavo savo pirmosios parodos atidarymą. Kaip viskas atrodo tikrovėje? Jaunoji grafikė neslepia, jog prieš parodą ją lydėjo du jausmai – džiaugsmas ir baimė. "Nors viskas atrodo dar gražiau nei sapne", - juokiasi ji.atgal   1-10   11-20   21-30   31-40   ( 41 )   42   43   44   toliau
Festivaliai ir didžiosios šventės
Ieškoti