(2016-04-29 Nr. 623) ŠIANDIEN 2018 Rugsėjo 21 D. Penktadienis ARCHYVAS

Kontaktai
Naudingos nuorodos

Archyvas
2008-04-11
Patirtys
Gimtadienio šventę išprovokavo vaikai

Jolanta ŠIDLAUSKIENĖ

Kitą savaitę Šiaulių moksleivių namų vaikų ir jaunimo teatro studija "Kompanija šauni" 15-ąjį gimtadienį švęs net dvi dienas. Didžiausia dovana jauniesiems aktoriams - gausios žiūrovų gretos, o vadovams Dalei ir Virginijui Dargiams - vaidinti sugrįžę auklėtiniai. Kultūros centre publikai ruošiama didžiulė staigmena - iš šešių spektaklių - net dvi premjeros ir vienas kviestinių aktorių iš Londono pasirodymas.

Teatro studiją "Kompanija šauni" vaikai renkasi norėdami save išreikšti, susirasti draugų, pabendrauti ir pakeliauti.

Autorės nuotr.

Suvaidins visus spektaklius

Vieną po kito spektaklius režisuojantys Dalė ir Virginijus Dargiai šiuo metu nuo įtempto darbo krūvio labai pavargę, tačiau laimingi. Atrodytų, per 15 teatro studijos metų išgyventa visa jausmų amplitudė, kokia tik gali būti, užaugo ir studiją baigė ne viena karta, o žiūrėk, ateina naujas veidas ir atneša kažkokios dar neregėtos spalvos. "Džiugu, kai tiesiog akyse vaikai stiprėja, laisvėja, skleidžiasi jų kūrybinės galios, atsiranda pasitikėjimas, gimsta idėjos. Turime dešimtokų ir vienuoliktokų būrelį, kurie vaidina pas mus nuo pirmų klasių. Tai Dovilė Martinaitytė, Justina Doveikaitė, Monika Klimaitė, Vaidas Bačianskas, Gediminas Bijeikis ir Povilas Šimonis. Gaila, kad ir jie baigę mokyklą išeis. Džiugina nebent tai, kad auginame labai stiprią pamainą", - sako Dalė Dargienė.

Gimtadienį švęsti panoro patys studiją lankantys vaikai. Ne bet kaip švęsti, o visą repertuarą žiūrovams parodyti. Patys pasišovė ne tik senus spektaklius prisiminti, bet ir kelis pirmą kartą suvaidinti.

Net dvi premjeros!

Spektaklio "Mes kvėpuojame" aktoriai - 9-13 metų amžiaus vaikai. Jie - ne tik atlikėjai, bet ir pavadinimo bei siužeto kūrėjai, scenų improvizatoriai. "Čia atsiskleidžia vaikystės išgyvenimai, baimės, patyrimai, svarstymai ir spėlionės. Suaugę mano, kad vaikai baimių prisigalvoja, tačiau tai, kaip vaikai nuoširdžiai kalba apie savo išgyvenimus, leidžia pajusti, kad visa tai jų sielose. Jie bijo ne tik mitinių būtybių ar vabzdžių, bet ir televizoriaus, unitazo, žmogaus su dėže ar žiogo, nukandančio čiulptuką... Spektaklyje daug žaidimų detalių, realių prisiminimų ir fantazijos. Mes nebijome kalbėti apie tai, kas vaikams įdomu ir apie ką nėra įprasta kalbėti. Pavyzdžiui, drąsiai aptariame gimimo temą", - kalba teatro studijos vadovė.

Kita premjera - spektaklis, sukurtas pagal H. Ibseno dramą "Peras Giuntas". Sudėtingą kūrinį vadovai pasirinko neatsitiktinai. "Norisi, kad vaikai susipažintų su gera literatūra ir dramaturgija. Jie net nesutiko, kad drama būtų pritaikyta šiems laikams. Vaikai patys tekstus mokėsi namie, o ne kaip įprasta - per repeticijas. Sužinoję, kas atliks vaidmenis, vieni kitus apsikabinę guodė - juk iš dviejų vaidinti gali tik vienas", - pasakoja pašnekovė.

Dukros dovana

Be premjerų, jaunieji aktoriai parodys ne kartą matytas smagias komedijas pagal Moljero kūrinius "Tariamas ligonis" ir "Miestelėnas - bajoras". Pastarajame spektaklyje vaidinę vaikai jau baigė mokyklą, tad dabar atgaivinti jį ėmėsi jaunesnieji.

Jaunimo dėmesio sulaukusio Melvino Burgeso romano "Heroinas" pėdomis seka ir pagal šį kūrinį studijos "Kompanija šauni" sukurtas spektaklis tuo pačiu pavadinimu. Vaidinti "Heroino" herojų, pakliuvusių į kvaišalų pinkles ir susidūrusių su begale problemų, grįžta buvę vaikų ir jaunimo teatro studijos nariai, dabar jau studijuojantys Muzikos akademijoje, Šiaulių ar Vilniaus aukštosiose mokyklose. Tai režisieriaus Jono Vaitkaus studentė Natalija Janečkina, Gintaro Varno mokinys Simas Lindešis ir kiti.

Studijos "Kompanija šauni" gimtadienio proga dovaną paruošė ir vadovų dukra Eglė, Londono Metropolio universitete baigusi aktorinio meistriškumo kursą. Su širdies draugu iš Japonijos Kenji Watanabe publikai ji pristatys improvizaciją pagal japonų rašytojo Kenji Miyazawa istoriją "Restoranas", kurioje vaidins keturi aktoriai iš Londono.

Senjorų bigbendo vyrams nėra kada ilsėtis

Ričardas JAKUTIS

Visai neseniai Šiaulių senjorų bigbendas grįžo iš tarptautinio Birštono džiazo festivalio. Sėkmingas pasirodymas šalia džiazo žvaigždžių, žiūrovų audringi aplodismentai, bisas. Balandžio 25-ąją orkestrantai pakviesti į dar vieną džiazo festivalį – irgi tarptautinį - Liepojoje. O kiek dar koncertų, pasirodymų šventėse, įvairiuose renginiuose.

 Sėkmingai tarptautiniame Birštono džiazo festivalyje pasirodžiusio šiauliečių senjorų bigbendo nariai išgyvena, kad Šiauliai, kažkada buvęs garsus estrados ir džiazo miestas, šiandien nuo džiazo nutolęs.

Senjorų bigbendo archyvo nuotr.

2002-aisiais įsikūręs Šiaulių senjorų bigbendas Birštono džiazo festivalyje dalyvavo jau antrą kartą. Bigbendo įkūrėjai, trimitininkas Romualdas Sabaliauskas (dabar – bigbendo direktorius) ir dirigentas Romualdas Jankus, subūrė geriausius Šiaulių muzikantus tam, kad atgaivintų senas bigbendo tradicijas mūsų mieste, nes šeštajame dešimtmetyje Šiauliuose buvo net trys bigbendai. 2006 metais kolektyvui kartu su Romualdu Jankumi pradėjo vadovauti ir Jaroslavas Cechanovičius, patyręs muzikas, ilgametis Lietuvos radijo ir televizijos lengvosios muzikos orkestro vadovas ir vyriausiasis dirigentas.

Birštono džiazo festivalyje su bigbendu pasirodė ir kolektyvo solistės Jekaterina Pranevič ir Kristina Svolkinaitė bei svečiai - pianistas Povilas Jaraminas ir saksofonininkas Kęstutis Sova. Tiesa, Povilo Jaramino svečiu nelabai ir tiktų vadinti, nes Šiauliuose gimęs ir užaugęs muzikantas su gimtojo miesto kolektyvu koncertavo ne kartą.

Bigbendas Birštone atliko O. Petersono, K. Džonso, J. Kerno, L. Niehaus ir kitų įžymių džiazo kompozitorių kūrinius bei savo vadovo J. Cechanovičiaus džiazinę pjesę "Kai man – 75". Juokaudamas paklausiau muzikantų, ar ne jiems kompozitorius skyręs šį kūrinį, nes juk bigbendas - senjorų. Jaunatviški muzikantai tai paneigė.

Birštone šiauliečiams teko pasirodyti šalia tokių garsių džiazo atlikėjų kaip Anke Helfricho trio (Vokietija), Latvijos ir JAV kolektyvo "Riga Groove Electro", A. Anusausko ir S. Houghton (Lietuva ir JAV) bei D. Pulausko ir A. Šilkloperio (Lietuva ir Vokietija) kvartetais, V. Ganelino, V. Čekasino, P. Vyšniausko, L. Mockūno ir kitų projektų, Kauno bigbendo (vad. R. Grabštas), su kuriuo grojo pasaulinio garso trimitininkas Lasse Lindgrenas iš Švedijos. Šiaulietė Kristina Svolkinaitė, studijuojanti džiazo vokalą Klaipėdoje, su uostamiesčio muzikantais festivalyje pateikė ir atskirą savo projektą, kuris taip pat sulaukė džiazo gerbėjų dėmesio.

Šiauliečių kolektyvo įkūrėjas ir siela R. Sabaliauskas išgyvena, kad sėkmingai pradėjęs gyvuoti bigbendas išliktų, nes Šiauliai, kažkadais buvęs garsus estrados ir džiazo miestas, šiandien nuo džiazo nutolęs. O koks miestas be džiazo?! Vilnius ir Klaipėda turi stiprias džiazo atlikėjų ruošimo kalves, Kaune džiazas dėstomas vienoje miesto kolegijų, Panevėžys turi džiazo vokalo studiją, o Šiauliuose - jokių džiazo mokyklų ar fakultetų. O ir į koncertus džiazo atlikėjus yra paprasčiau pasikviesti, nes už 1000 ar net 500 eurų koncertuoti sutinka visai neblogi atlikėjai, nes džiazistai - ne kokie nors popsininkai, pinigai jiems nėra svarbiausia, svarbiau - idėjos bei su kuo gros, kokia publika klausysis.

R. Sabaliauskas Birštono festivalyje buvo visas dienas, nes norėjo viską išgirsti, kad žinotų, kas kur ir kaip, užmegzti pažinčių, parsivežti orkestruočių. Tiesa, jis pasidžiaugė, kad nėra taip, jog Šiaulių valdžia visai nesirūpintų jų kolektyvu. Padeda, paremia, į Birštono džiazo festivalį šiauliečių bigbendą lydėjo ir Kultūros skyriaus vedėja Patricija Bielskienė. O artimiausiuose planuose, be Liepojos festivalio, – džiazo vakarai Šiauliuose.

   atgalFestivaliai ir didžiosios šventės
Ieškoti