(2016-04-29 Nr. 623) ŠIANDIEN 2018 Birželio 23 D. Šeštadienis ARCHYVAS

Kontaktai
Naudingos nuorodos

Pasaulis pagal mus
Lede sustingę jausmai

Eva JAGMINAITĖ,

Jelgava

Kasmet besibaigiant žiemai Jelgavos Uzvaras parkas pavirsta ledo skulptūrų meka. Šiemet ledo skulptūrų festivalio tema "Meilės galaktika" pasirinkta neatsitiktinai - į ledo luituose išraižytų jausmų karalystę lankytojams durys atsivėrė vasario 14-ąją, įsimylėjėlių dieną. Tiesa, skulptūras kūrę menininkai parke plušėjo gerokai ilgiau, kone šešias paras.

  

Kiaulė Valentina, ant nugaros pasisodinusi savo penkis paršiukus, jos autoriams pelnė geriausio meninio sprendimo nominaciją.

 

Šluota skriejančios raganos neliko nepastebėtos. Už šią kompoziciją latvių ledo skulptorius pelnė asmeninį Seimo deputatės apdovanojimą.

Nuo pjūklo iki adatos

Ledo skulptūrų festivalis Jelgavoje - vienas svarbiausių Latvijos metų kultūros renginių, pritraukiantis tūkstantines minias smalsuolių ir profesionalius skulptorius. Būtent dėl pastarųjų dalyvavimo jis yra laikomas prestižiniu. Skulptūras vienuoliktajam ledo skulptūrų festivaliui "Meilės galaktika" beveik savaitę ruošė menininkai iš viso pasaulio. Savo gebėjimus pademonstruoti atvyko ne tik kaimyninių valstybių - Lietuvos bei Estijos - menininkai, bet ir skulptoriai iš Didžiosios Britanijos, Nyderlandų, Rusijos, Austrijos, Baltarusijos, Airijos. Pasitelkę pagalbon kaltuvus, plaktukus, pjūklus, peiliukus ir net adatas, iš milžiniškų ledo luotų, atgabentų iš Suomijos, kūrė meilės šedevrus.

 

Lietuvių kompozicija "Paukščių Taku" laimėjo didelių matmenų ledo skulptūrų kategorijoje.

Daugiau nei trisdešimt ledo skulptūrų, papuošusių parką, skyrėsi dydžiu – šalia kelių metrų aukščio milžinų puikavosi vos keliasdešimties centimetrų aukščio miniatiūros. Skirtingų šalių bei kultūrų menininkai darkart įrodė, kad meilės tema neišsemiama, o "Meilės galaktikos" erdvę kiekvienas įsivaizduoja kitaip. Vieni ieško meilės eidami Paukščių Taku, kiti – pasitelkdami mechanikos dėsnius, dar kitiems meilė - tai tiesiog jos ir jo dantų šepetukai, sudėti į vieną puodelį vonioje.

Parodoje neišvengta sarkazmo - latvis Krist Zarinš ledo širdin sutalpino revoliucijų lyderio Vladimiro Iljičiaus Lenino atvaizdą. Vieniems festivalio lankytojams tai sukelė šypseną, kitiems - pasipiktinimą.

Kiekviena skulptūra – nauja emocija

Klydo tie, kurie perskaitę pavadinimą "Mėnesienos magija" tikėjosi išvysti mėnulio šviesoje besiglėbesčiuojančiųjų ledo sąstingį. Skulptūra tokiu pavadinimu vaizduoja mėnesienoje ant šluotos skraidančias raganas. Kone vienintelis darbas, kuriame buvo apstu įprasto meilės simbolio - širdelių, - tai airio Daniel Doyle skulptūra "Meilės mechanika". Rusaitė Aleksandra Groznaja laimingus įsimylėjėlius pavaizdavo miniatiūriniame darbe "Porelė". "Juos pavaizdavau ant tiltuko, nes lieptelis, kaip ir žmonių santykiai, dažnai būna labai trapus statinys, tačiau jei jis pastatytas iš gerų medžiagų, tai gali amžius tvirtai stovėti, o laikas padeda įveikti net didžiausius sunkumus ir kliūtis", - teigia skulptorė. Neišvengta ir tradicinių meilės paukščių simbolikos: skulptūroje "Laimės kartėlis" puikavosi du identiški gulbių atvaizdai, o "Poravimosi meto pabaigoje" meilę lede įkūnijo balandžiai. Amerikietė Stephanie Quayle meilės apraiškas rado namų buityje, jos skulptūra "Jos ir jo" - tiesiog du vienoje stiklinėje besipuikuojantys dantų šepetukai. Neišvengta sakralinių gundymo ir meilės motyvų skulptūroje "Adomas, Ieva, obuolys".

Meilę simbolizavo net kiaulės

Vyro ir moters motyvai yra vos keliose skulptūrose, tačiau erotikos, geismo, romantikos ir apnuogintų kūno detalių vaizdavimo ledo skulptūros išsiskyrė savo milžiniškais dydžiais.

Vaikų dėmesį labiausiai traukė kiaulės su paršiukais draugystę vaizduojanti ledo skulptūra "Valentina" bei gyvatės, apraizgiusios berniuką, atvaizdas "Mauglis".

  

Festivalyje meilės galaktika netrūko erotikos...

  

Vienintelis darbas, kurį galima buvo paliesti ir nuo kurio lankytojų neskyrė apsauginė grandinė, buvo jungtinis lietuvio Andriaus Petkaus ir olando Maxim Gazendam kūrinys – kelios ledinės įvairių dydžių spynos, kompozicijoje su parke augančio medžio kamienu kvietusios būti arčiau vienas kito, gamtos ir kitų. Humoru alsuoja ir šio olando kompozicija "Meilės burbulai" - daugiau nei trisdešimt įvairių dydžių, formų ir tekstūrų apskritimų.

Per globalumo prizmę į "Meilės galaktiką" pažvelgę menininkai pasitelkė gaublio, žemynų, kometų simboliką. Festivalio senbuviai lietuvaičiai Kęstutis Musteikis ir Algirdas Bosas kelią į meilės galaktiką dviem žmonėm klojo "Paukščių Taku". Ko gero, stipriausiai emociją perteikia britų Mathew Chaloner ir Mathew Foster skulptūra, kurioje iš perplėštos krūtinės byra ledo rutuliukai - emocijos.

Šventinis šurmulys prie ledinio baro

  

...jausmų...

 

...tradicinių meilės apraiškų...

Didžiausios linksmybės Uzvaras parke ledo skulptūrų festivalio metu prasidėjo sutemus. Ledo skulptūros sužibo įvairiomis spalvomis, o festivalio lankytojams buvo padovanotas įspūdingas koncertas ir fejerverkai. Pabūgusių šalčio, rodos, nebuvo, mat čia pat buvo galima pasivaišinti karštais užkandžiais, sušilti nuo lediniame bare įsigyto degtinės stikliuko ar karštos arbatos puodelio.

Į sceną paeiliui kilę aukšto rango pareigūnai negailėjo pagyrų menininkams, džiaugėsi jų ryžtu ir drąsa kelias dienas dirbti šaltame ore ir liaupsino įdomių meninių sprendimų nepabūgusius ledo skulptorius. Valdžios atstovai įsitikinę, kad jokia krizė neturėtų sutrukdyti rengti tradicinį festivalį ir kad jis išliks kasmetė šventė.

Nominacijos ir lietuviams

Jau įprasta, kad lietuviai iš Latvijos ledo skulptūrų festivalio negrįžta be apdovanojimų. Algirdas Bosas juokauja, kad kartais nepatogiai pasijaučia prieš kaimynus latvius, mat šiame festivalyje jau yra nominuotas visose įmanomose kategorijose, tačiau tai paskatina dar dalyvauti.

Festivalyje dalyvaujantys menininkai nevengia vertinti kolegų darbų. Jie neslepia, kad yra konceptualių sprendimų ieškančių kolegų, originalių, realistinių ir futuristinių detalių nestokojančių kūrinių, tačiau neišvengiama ir kičo bei tuštybės, nors kartais netikėtų sprendimų atrandama paprastume.

...bei revoliucinių idėjų užuominų.

Autorės nuotr.

Šiemet garbi komisija nusprendė, kad prizą už originaliausią meninį sprendimą būtina skirti latviams Eduard Suninš ir Krist Zarinš už ledo kompoziciją "Kiauliukai ir jų mama Valentina". Už moteriškiausią skulptūrą Latvijos Seimo deputatė asmenine premija paskatino Girtsą Burvį, pavaizdavusį tris ant šluotų skriejančias "damas". Latvis Sandis Kondrats apdovanotas net dviem - SEB banko ir žiūrovų simpatijų - premijomis. Už keistos ir pavydžios meilės aliuziją skulptūroje "Paranoja" apdovanotos rusaitės Natalija Čistiakova ir Jevgenija Zavjalova pelnė trečiąją vietą didelių matmenų skulptūrų kategorijoje, o antroji vieta atiteko olandams Edith van de Wetering ir Wilfred Stijger. Lyderiais šioje kategorijoje pripažinti lietuviai Kęstutis Musteikis ir Algirdas Bosas, sukūrę kompoziciją "Paukščiu Taku".

Mažų matmenų nominacijos pradėtos dalyti nuo trečiosios vietos. Ją pelnė rusaitė Irina Čistiakova už lakonišką ir labai konkrečią mintį išreiškiančią ledo kompoziciją "Jungtis". Antrosios vietos apdovanojimas atkeliavo į Lietuvą. Ją už filosofinės tematikos ledo skulptūrą "Pasaulis, į save suėmęs visą gyvenimą" parsivežė Kęstutis Musteikis. "Amžinas meilės užpildymas" – tokiu pavadinimu britų skuptoriaus Methew Chaloner darbas buvo pripažintas geriausiu mažųjų skulptūrų kategorijoje.

Festivaliai ir didžiosios šventės
Ieškoti