(2016-04-29 Nr. 623) ŠIANDIEN 2018 Birželio 23 D. Šeštadienis ARCHYVAS

Kontaktai
Naudingos nuorodos

Patirtys
Amerikos riestaausės gyvenimas - žaidimas

Oksana LAURUTYTĖ

Šeštadienį ir sekmadienį prekybos centre "Tilžė" vyks penktoji tarptautinė kačių paroda, kurios lankytojai galės pasigrožėti net 240 rūšių katėmis. Bronius Gramavičius, Lietuvos felinologų draugijos "Bubastė" viceprezidentas ir Šiaulių felinologų klubo "Saulės katės" pirmininkas, į parodą atsineš itin retą katę - Amerikos riestaausę. Katė ypatinga tuo, kad jos galvą lyg karūna puošia dvi riestos tvirtos ausytės.

Elizabet ausys - jos karūna. Ausytės ne šiaip nulinkusios - yra kietos lyg mazgeliai.

Lietuvoje - itin reta

B. Gramavičius atveria duris ir jam prie kojų išsyk atskuba katė Elizabet. Šviesi ilgaplaukė žydraakė mielai leidžiasi paimama ant rankų, uostinėja pirštus, rūbus. "Ji turi nemažai šuns bruožų - vos pabudus prisistato, išlydi išeinant, mielai žaidžia. Iš pradžių maniau, kad bus su tokia judria kate bėdos. Dabar matau, kad apsirikau - nesudraskė nė vienos gėlės, neliečia nei užuolaidų, nei kitų daiktų", - sako katės šeimininkas.

Amerikos riestaausę B. Gramavičius įsigijo dukros paprašytas. Besisvečiuojant pas draugus Suomijoje dukrai taip meili katė patiko, kad mergaitė vis prašė ją nupirkti. Tėvai sutiko, o dukra katę vadina trumpiau - Bela.

"Sekmadienį katei sukako metai. Vasarą reikės jai kavalieriaus ieškoti, bet Lietuvoje jo nėra - arba į Lenkiją, arba į Suomiją teks vykti", - sako B. Gramavičius.

Kodėl ši katė tokia reta? B. Gramavičius sako, kad veislė atrasta neseniai - 1981 metais. Pietų Kalifornijoje į vieną šeima atklydo dvi pusiau ilgo plauko katytės. Šeimininkus nustebino šių katyčių ausys - jos buvo užriestos link pakaušio. Viena katytė žuvo, o kita pusiau ilgaplaukė katė tapo visų Amerikos riestaausių kačių veislės pradininke. Ji susilaukė keturių kačiukų, iš kurių du turėjo tokias pat riestas ausytes. Buvo pradėtas kryptingas veisimas bei genetinis šio reiškinio tyrimas. Nustatyta, kad genas, sąlygojantis ausies užsisukimą, yra dominuojantis ir nelydimas jokių kitų deformacijų.

Veislė buvo užregistruota, patvirtintas jos standartas. Kadangi veislės pagrindas - paprasta Amerikos naminė katė, pripažįstami visi spalviniai ir ilgaplaukių, ir trumpaplaukių variantai. Kailis nesivelia, yra minkštas ir švelnus kaip šilkas, nereikalaujantis ypatingos priežiūros.

Įdomu tai, kad kačiukai gimsta įprastomis ausytėmis, kurios nuo antros-dešimtos dienos pradeda riestis atgal.

Krizinė katė mėsos nereikalauja

B. Gramavičius sako, kad nors Amerikos riestaausės labai žaismingos, bet, anot jo, proto ribose. Kačių mylėtojui yra tekę matyti žaisti taip trokštančių kačių, kad jos net kavos ramiai šeimininkui neleidžia atsigerti - lipa ant stalo, viska griebia. Elizabet - elegantiška, grakšti, plastiška, niekada neparodo agresijos.

Katės šeimininkas Bronius Gramavičius pasilenkia ir katė užlipa jam ant sprando. Kiša nosį prie veido, glaustosi.

Sauliaus JANKAUSKO nuotr.

B. Gramavičiaus šeima augina tris kates. Elizabet puikiai su "kolegėmis" sutaria, labai draugauja su vaikais, itin prisiriša prie savo šeimininko. Amerikos riestaausės charakteris - tai atsidavimo, ištikimybės, švelnumo, smalsumo ir žaismingumo mišinys. Jos visą gyvenimą elgiasi kaip vaikai, jų gyvenimas - žaidimas.

"Amerikos riestaauses galima drąsiai pavadinti krizės katėmis. Jos mažai valgo, mielai renkasi sausą maistą, mėsos nereikalauja. Dabar katė šeriasi - "eina" vaikiškas plaukas", - sako katės šeimininkas ir žada prieš parodą katę išmaudyti, išdžiovinti kailį džiovintuvu, sušukuoti. Manikiūro nedarys - pagal nuostatus prieš parodą privalu agresyvioms katėms nagus pakirpti. Elizabet juk neagresyvi.

Festivaliai ir didžiosios šventės
Ieškoti