(2016-04-29 Nr. 623) ŠIANDIEN 2018 Birželio 23 D. Šeštadienis ARCHYVAS

Kontaktai
Naudingos nuorodos

Veidai
Dekopažas tinka net nemokantiems piešti

Modesta JURGAITYTĖ

"Visi nori kurti, bet ne visiems Dievo duota", - sako parduotuvės "Dailu" vadovė Daiva Skrupskelytė. Ir supažindina su dekoravimo popieriumi technika – dekopažu, kurį naudojant namus gali pasipuošti ir dailininko gebėjimų neturintis žmogus. Parduotuvės "Dailu" organizuojamuose kursuose galima susipažinti su dekopažo technika ir praktiškai ją išbandyti.

Tokiomis dailininkės Rasos rankose laikomomis popierinėmis rožėmis galite dekoruoti vazą, keramikinį vazoną ar kokį nors baldą.

Dekoruoti daiktai derinami prie interjero

"Parduotuvė "Dailu" jau organizavo piešimo ant keramikos, stiklo, porceliano kursus, kalbėjome apie žvakių dekoravimą, o dabar besidominčius norėtume supažindinti su dar nauja technika – dekopažu. Tai yra daiktų dekoravimo popieriumi technika, pradėta naudoti XIII amžiuje. Pirmieji dekoruoti popieriumi daiktus pradėjo kinai. Po to ši tradicija atėjo į Europą, išpopuliarėjo Italijoje", - pasakoja D. Skrupskelytė. Anot parduotuvės vadovės, net gebėjimų piešti neturintys žmonės šia technika gali pasidaryti gražų daiktą, nes dekoruoti popieriumi labai paprasta ir kiekvienam prieinama, tereikia turėti specialių priemonių.

"Dabar visi puošia savo interjerą, kad jis būtų savitas. Tai galima padaryti dekopažo priemonėmis. Ypač galima pagražinti savo baldus", - pasakoja D. Skrupskelytė. Anot jos, šiuos kursus lankiusios moterys popieriumi dekoravo keramikinius vazonus, viena papuošė medinę dėžutę. Visos pasirinktus ornamentus derino prie namų interjero, kad jį atnaujintų, pagyvintų. "Viena moteris sakė, kad dabar, išmokusi dekopažo techniką, galės ant sienos pasidaryti natiurmortą, apie kurį seniai svajoja", - teigia D. Skrupskelytė.

Popierinė detalė klijuojama ant pasirinkto daikto

Pirmiausia, anot parduotuvės vadovės, pasirenkamas paviršius, kurį norima dekoruoti. Pagrindas gali būti medinis, keramikinis, drobinis, akmeninis, tad dekoruoti galima gėlių vazonus, medines dėžutes, rėmelius, sienas, baldus. "Galime ir paprastą akmenuką dekoruoti ar medinę sagę atnaujinti", - tęsia D. Skrupskelytė. Ji sako, kad pagrindas gali būti bet koks, dekopažui netiktų tik metalas bei plastikas, tačiau svarbiausia, kokiais dažais mes pasirinktą daiktą dažysime: jeigu vandeniniais dažais – reikės vienokių priemonių, jeigu aliejiniais – kitokių, bet naudojimo principas tas pats.

Nudažius pasirinktą daiktą, jo paviršių dar galima pasendinti, kad šis sutrūkinėtų. Sendinimo efektą daiktui suteikia ant jo tepamas specialus lakas. Anot D. Skrupskelytės, šiuo sendinimo efektu domisi ir profesionalūs dailininkai. Paruošus pasirinktą paviršių, reikia išsirinkti popierinius ornamentus, kuriais norime pagražinti daiktą. D. Skrupskelytė sako, kad popierinių motyvų galima įsigyti ir parduotuvėje "Dailu", tačiau daiktus dekoruoti galima ir iš laikraščio ar knygos iškirpta detale ar popieriuje pieštu piešiniu. Negalima naudoti tik kopijuoto popieriaus.

Iškirpta detalė apie 5-10 minučių mirkoma vandenyje, po to servetėle nusausinama. Tada ant paviršiaus tepami specialūs klijai ir su šlapia servetėle priklijuojamas popierinis motyvas. Galiausiai naudojamas keliskart tepamas lakas, kuris daiktui suteikia blizgesio ir išlygina paviršių. Jis ypač nadingas dekoruojant baldus, kad vėliau juos būtų galima ir plauti, ir valyti.

 Tokį paveiksliuką dekopažo technika gali pasigaminti ir piešti nemokantys žmonės.

Laisvalaikį leidžia dekoruodamos

"Dekopažo kursuose žmonės ne tik supažindinami su šios technikos priemonėmis. Mūsų specialistai paaiškina, kaip ir kur jas reikia naudoti. Kursų lankytojams suteikiamos visos reikalingos priemonės ir žmogus, pakonsultuotas mūsų, gali pasidaryti norimą detalę. Jeigu kursus veda profesionalūs dailininkai, jie paaiškina, kaip ornamentus išdėstyti kompoziciškai, kalba apie spalvų derinimą", - apie kursus pasakoja D. Skrupskelytė.

Po kursų žmonėms siūloma įsigyti priemonių, kurias jie galės naudoti ir namuose, nes jau turės įgūdžių. Kursų kaina – 25 litai. Juos parduotuvės "Dailu" darbuotojai gali vesti ne tik didelei grupei, bet ir keliems asmenims. "Į parduotuvę gali užsukti net ir vienas žmogus", - sako parduotuvės vadovė. Į šiuos kursus galima registruotis užsukus į parduotuvę "Dailu" adresu Vilniaus g. 126 (II aukštas) arba telefonais: (8~41) 432 605, 8~614 74084.

Anot D. Skrupskelytės, nauja dekopažo technika turėtų būti ypač įdomi su vaikais dirbančioms dailės būrelių vadovėms, technologijų mokytojoms. Parduotuvėje "Dailu" dirbanti dailininkė Rasa sako, kad šie kursai ypač įdomūs moterims ir vaikams. "Dabar moterys mėgsta lankyti kursus, išeiti iš namų. Šeimininkės nori papuošti, padaryti savo namus jaukesnius. Tai viena iš laisvalaikio leidimo priemonių. Ateina grupelė moterų, jos bendrauja, kikena, tad tai ir bendravimo būdas. Ir daiktą parsineša", - mano Rasa.

Parduotuvėje "Dailu" ne tik prekiaujama dailininkams skirtomis priemonėmis, rengiami kursai, veikia dailės studija, tačiau čia, parduotuvės nišoje, galerijoje "7,20 m²" nuolat rengiamos ir mini parodos. Šiuo metu joje eksponuojami Laimos Rakovskos darbai. "Tai pirmoji šios moters parodėlė. Jos tema – moteris. Darbai tapyti tempera ir guašu. Džiaugiuosi, kad pavyko L. Rakovską paskatinti, jog ryžtųsi išeiti į viešumą. Manau, kad šis žingsnis bus paskata rengti kitas parodas", - pasakoja D. Skrupskelytė.

Festivaliai ir didžiosios šventės
Ieškoti